Němečtí kriminalisté loni zaznamenali v zemi s téměř 84 miliony obyvatel 5,84 milionu trestných činů. To je o 1,7 procenta méně než předloni. Na začátku loňského dubna ovšem začal platit zákon, který umožňuje lidem starším 18 let pěstovat pro svou potřebu nejvýše tři rostliny konopí, mít u sebe 25 gramů a doma uchovávat až 50 gramů této drogy. Některé drogové delikty tak automaticky přestaly být trestné, což se podepsalo i na statistice. Podle Faeserové tak loni a předloni bylo trestných činů zhruba stejně.
ČTĚTE TAKÉ: Scény městské války ve Francii: Zběsilý úprk policistů před útočníky s tyčemi zachytilo video
Podle ministryně nemá více než třetina podezřelých ze spáchání trestných činů německé občanství. „Tady musíme dbát nejen na důsledné vyšetřování, ale i o důsledné deportace... Počet deportací je dnes o 55 procent vyšší než ještě před dvěma lety,“ řekla Faeserová.
Každý den policie řeší kolem 600 násilných činů
U násilných trestných činů přibylo loni 0,7 procenta německých podezřelých, ale 7,5 procenta podezřelých bez německého občanství. Spolkový kriminální úřad (BKA) nicméně upozornil, že roste i počet cizinců ve společnosti. Podle studií také lidé častěji nahlašují trestné činy, když se domnívají, že je jejich pachatelem cizinec.
Výrazně přibylo loni násilných trestných činů, a to o 1,5 procenta na více než 217 tisíc případů. To je nejvyšší počet od roku 2007. „Každý den policie v Německu zaznamenala 600 násilných trestných činů,“ uvedla ministryně vnitra. Upozornila, že nárůst lze sledovat hlavně u útoků noži, které tvoří více než sedm procent všech činů zaznamenaných v kategorii násilných. „Zvlášť znepokojivý je také nárůst u činů znásilnění, sexuální nátlak a sexuální útok,“ dodala Faeserová. Podle statistiky jich přibylo o devět procent.
Výrazně vzrostl u násilné kriminality taky počet pachatelů mladších 18 let. U mladistvých nárůst činil 3,8 procenta, u dětí dokonce 11,3 procenta. Nárůst kriminality u dětí a mladistvých považovala Faeserová za velký problém už při loňském představování policejní statistiky. Tehdy i dnes to označila mimo jiné za důsledek „zvýšené psychické zátěže v důsledku opatření spojených s bojem proti koronaviru“.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Konec okupace divadla v Paříži. Policie vyvedla stovky migrantů. Dál to nešlo, říká starostka