Hodiny ukazovaly teprve čtyři odpoledne, když pardubičtí strážníci dávali dýchnout teprve čtrnáctileté dívce. Displej přístroje ukázal hodnotu 1,84 promile. Ani její o rok mladší kamarádka nebyla střízlivá. Nadýchala přes 0,4 promile.
ČTĚTE TAKÉ: Letní teploty přejí bakteriím. Jak správně zacházet s jídlem a vyhnout se otravě?
„Obě dívky uvedly, že si nechaly zakoupit láhev vodky, kterou společně vypily v parku,“ upřesnil mluvčí pardubické městské policie Jiří Sejkora pro CNN Prima NEWS. Strážníci v takovém případě postupují následovně. Kontaktují rodiče nebo zákonné zástupce a předají informace orgánu péče a ochrany dětí (OSPOD).
Opilá dvojice dívek však byla pouhým začátkem celé série případů, ke kterým strážníci v Pardubicích v závěru školního roku vyjížděli. Celkem zasahovali u osmi dalších dětí, které byly pod vlivem alkoholu.
Mluvčí připustil, že některé další případy městští policisté ani nestihli. „Víme z hlášení, které nám přišlo přes linku 156, že minimálně jedna partička táhla opilého kamaráda domů,“ doplnil. Skupinku už strážníci na oznámeném místě nenašli.
Alarmující bilance
Deset opilých dětí během osmi hodin je podle nich i tak alarmující bilance. „Chtějí vyzkoušet, co alkohol dovede nebo nedovede,“ okomentoval dětské pití soudní psycholog Jan Lašek pro CNN Prima NEWS. „Takhle mladý člověk by pil sám jenom výjimečně. Skoro vždy je to sociální vliv nejbližšího vrstevnického okolí,“ doplnil.
Před konzumací alkoholu mladistvými varují také lékaři. „Vede k velkému riziku vzniku alkoholismu, ale i k závislosti na dalších tvrdých drogách, které děti mohou i ohrozit na životě,“ upozornila pediatrička Eva Svobodová pro CNN Prima NEWS. Alkohol jim může také vážně poškodit játra a nervovou soustavu.
Strážníci i odborníci proto apelují na nezletilé, aby se alkoholu vyhýbali. Pokud se však ocitnou ve společnosti jiného dítěte pod vlivem alkoholu, které usíná nebo ztrácí vědomí, neměli by dbát na možné kázeňské postihy a okamžitě mu přivolat pomoc.
Letní „vražedný koktejl“
Spojení alkoholu a horkých letních dní přináší mnohá rizika nejenom pro mladistvé, ale také pro dospělé. Praktický lékař Cyril Mucha tuto kombinaci označil ve vysílání CNN Prima NEWS za „vražedný koktejl“. „Alkohol sám o sobě rozšiřuje tepny a periferní cévy a organismus se začíná přehřívat,“ popsal. „Sám o sobě také dehydratuje a snižuje hladinu cukru,“ přidal s tím, že ve vedrech tak po požití alkoholu výrazně roste riziko kolapsu organismu.
Pokud si konzument v letním počasí dopřeje alkohol, je ho dobré podle Muchy ředit a prokládat nealkoholickými nápoji. Tvrdému alkoholu by se lidé měli ve vedrech vyhýbat obloukem.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vodáci vzali o víkendu Vltavu útokem. Na jez se čekalo až 20 minut, vrchol sezony teprve přijde