„Šlo jen o standardní rentgenové vyšetření hrudníku. Jenže výsledky odhalily něco, o čem ani sám pacient neměl tušení,“ vysvětlil Diaz. „Když jsem viděl kompletní snímky, byl jsem naprosto v šoku,“ přiznal pro web Newsweek.
K TÉMATU: Kdy je nejnebezpečnější chodit spát? Lékař popsal čtyři zdravotní rizika nevhodné večerky
Srdce muže se totiž na snímcích objevilo na pravé straně hrudi. „Ihned mě napadlo, jestli nedošlo omylem k zrcadlovému obrácení. Jenže lékaři si takové věci několikrát kontrolují. Jakmile jsem se ujistil umístěním rentgenové značky, bylo mi jasné, že šlo o skutečnou pozici orgánu,“ popsal lékař.
Opravdová vzácnost mezi vrozenými vadami
Šlo o učebnicový případ vrozené vady, jež je známá jako dextrokardie. Vlivem ní je srdce při vývoji vychýleno vpravo namísto klasického umístění. „V takových momentech zůstanete konsternováni, jelikož je skutečně vzácné se s podobnou diagnózou setkat,“ řekl také Diaz.
Epidemiologické studie uvádějí, že výskyt lidí narozených se srdcem na pravé straně se odhaduje na 1 z 12 019 těhotenství, což vede k míře výskytu 0,0083 %. S dextrokardií se odborník setkal na vlastní oči dosud jen jednou, a to během svého studia.
Na důležitost preventivních prohlídek apeluje dlouhodobě i české ministerstvo zdravotnictví. Třeba bez praktického lékaře je v Česku více než milion lidí. Ordinace jsou přitom přetížené. Pokud lidé postrádají svého praktika, nemají přístup k základní zdravotní péči, preventivním prohlídkám, screeningu a očkování. Kvůli této situaci praktici volají po reformě primární péče.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jehly se bojíme víc než samotné diagnózy. Proč se desetina Čechů vyhýbá odběrům krve?