Americké akcie v sobotu posílily, protože údaje o trhu práce podpořily naděje na snižování úrokových sazeb ve Spojených státech. K růstu výrazně přispěly velké technologické společnosti. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,17 procenta a zakončil obchodování na 39.375,87 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,54 procenta na 5567,19 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,90 procenta na 18.352,76 bodu.
Indexy S&P 500 a Nasdaq tak uzavřely obchodování na nových rekordních maximech. Výrazně vzrostla například cena akcií internetové společnosti Meta Platforms, která je majitelem sociálních sítí Facebook, Instagram a Threads či komunikační služby WhatsApp. Akcie Mety si dnes připsaly téměř šest procent.
Amerického ministerstvo práce dnes oznámilo, že ekonomika Spojených států v červnu vytvořila zhruba 206 tisíc nových pracovních míst. Tvorba pracovních příležitostí tak zpomalila oproti květnu, překonala však očekávání analytiků. Míra nezaměstnanosti v červnu vzrostla na 4,1 procenta, ačkoli analytici očekávali její setrvání na květnových čtyřech procentech.
Podle ukazatele FedWatch Tool burzovního operátora CME nyní finanční trhy přisuzují zhruba 79procentní pravděpodobnost tomu, že Fed v září sníží svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, napsala agentura Reuters. Základní sazba se nyní nachází v pásmu 5,25 až pět a půl procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2001.
Na devizovém trhu dnes americký dolar kvůli vyhlídkám na snižování úroků ve Spojených státech mírně oslaboval vůči euru. Kolem 22:00 SELČ jednotná evropská měna vykazovala nárůst o zhruba čtvrt procenta a nacházela se nedaleko 1,0840 dolarů. Britská libra si vůči dolaru připisovala přes čtyři desetiny procenta a pohybovala se v blízkosti 1,2815 dolarů poté, co v britských parlamentních volbách drtivě zvítězila Labouristická strana.
Analytik Karl Schamotta ze společnosti Corpay uvedl, že překvapivý nárůst míry nezaměstnanosti ve Spojených státech spolu s dalšími údaji signalizuje zhoršující se podmínky na trhu práce. To podle něj zvyšuje pravděpodobnost, že šéf Fedu Jerome Powell na červencovém zasedání Fedu nebo na srpnové konferenci v horském letovisku Jackson Hole naznačí možnost zářijového snížení úroků.