Pondělí 28. dubnaSvátek má Venku je 18 °C, Skoro Jasno

Anti-Instant filozofie. Bratři Taovi stavějí Taro Group na kořenech a autenticitě

Forbes Před 19 hodinami

Když otevřete restauraci, doufáte, že si k vám hosté najdou cestu. Když ji otevřete tak, jak to udělali bratři Taovi, stvoříte značku, která má duši. Taro Group stojí na příběhu dvou bratrů, kteří ze vzpomínek na instantní nudle stvořili fine dining s lidskostí.

Na Forbes eventu Rodinné firmy bratři Giang Ta a Khanh Ta v rámci panelu Anti-Instant Noodles prozradili, proč jsou pro ně kořeny, autenticita a vztahy tím největším kapitálem.

Bratři Taovi se sice narodili v České republice. Giang v Pardubicích, Khanh v Jilemnici. Nikdy ale nezapomněli na své vietnamské dědictví. „Každý podnik, který provozujeme, je nějakým způsobem odkazem na naše kořeny,“ vysvětlil Giang Ta během diskuse.

Přestože jejich dětství bylo protkáno oběma kulturami, jako třeba české obědy u babičky a vietnamské večeře doma, právě toto spojení dvou světů se později stalo jejich největší devízou.

info Foto Martin Svoboda

„Cítím se půl na půl, jako Čech i jako Vietnamec,“ shrnul executive chef Khanh. Tento vnitřní balanc se promítá nejen do jídelních lístků, ale také do přístupu ke klientům, zaměstnancům a celkové atmosféry jejich podniků. Pro bratry není autenticita pózou, je přirozenou součástí jejich podnikatelské DNA.

V době, kdy v Praze roste restaurace za restaurací, kladou bratři důraz na to, co je opravdu odlišuje. „Myslím si, že nejvíc rozhoduje příběh. Restauraci nejde okopírovat. Můžete udělat podobné jídlo, podobný interiér, ale nemůžete okopírovat duši podniku,“ vysvětlil Giang.

Jejich vlastní příběh je příběhem amatérských nadšenců, již začali bez velkých zkušeností, ale s obrovským odhodláním dělat věci, které je baví. A hlavně s cílem potěšit lidi kolem sebe. „Děláme věci, které baví nás, a doufáme, že budou bavit i ostatní. A zatím musím zaklepat, že docela úspěšně,“ dodal manažer Giang s úsměvem.

Autenticita podle nich ale není jen marketingovým slovem. Znamená být pravdivý ve všem, co člověk dělá. A to od komunikace se zákazníky až po způsob, jak vedou své zaměstnance.

Při pohledu na dnešní gastronomický trh bratři varují před krátkozrakostí. Úspěšný podnik podle nich není sprint, ale maraton. „Každá restaurace potřebuje rok až dva, aby si vybudovala základnu stálých zákazníků. V gastronomii často pracujete první rok skoro zadarmo,“ upozorňuje Khanh. Mnoho podniků podle něj selhává právě proto, že nevydrží tlak prvních těžkých měsíců, kdy místo plných sálů přichází frustrace a vyčerpání.

Podle Khanha je klíčem udržet vysokou morálku, i když se věci nevyvíjejí podle očekávání. „Je to těžké. Ale bez konzistence a trpělivosti to nejde.“

Comfort food jako základ

Navzdory tomu, že Taro Group je známá pro svou kreativitu a sofistikované menu, bratři nikdy nezapomínají na podstatu. Chuť a srozumitelnost jídla. „To nejdůležitější je, aby to lidem chutnalo. Jídlo musí být čitelné a musí v něm být emoce,“ říká Giang. Moderní prezentace a nápadité kombinace jsou podle něj skvělé, ale nikdy by neměly přebít samotnou chuť.

Jejich filozofie se opírá o koncept „comfort food“. Tedy jídlo, jež v lidech vyvolává pocit domova, tepla a bezpečí. „Myslím, že lidé mají nejradši jídla, která jim připomínají dětství,“ dodává Khanh.

info Foto Martin Svoboda

Název panelu nebyl zvolen náhodně. „Instantní nudle jsme jako děti jedli pořád. Bylo to rychlé, levné a pro nás oblíbené jídlo,“ vzpomíná Khanh. Anti-Instant Noodles, jejich současný signature dish, představuje tento až snad dětinský comfort food v luxusním, propracovaném provedení.

„Snažili jsme se vytvořit jídlo, které má ten stejný pocit domova jako instantní nudle, ale v naprosto neinstantní verzi,“ vysvětluje Khanh.

Výsledek?

Pokrm, který kombinuje nostalgii s mistrovstvím vysoké gastronomie.

V podnikání, zvlášť v tak náročném, jako je gastronomie, je vztah mezi partnery klíčový. V případě bratrů Taových je to vztah vystavěný na absolutní důvěře a respektu k rolím toho druhého. Giang má na starosti finanční stránku podniku a stará o spokojenost hostů i zaměstnanců, Khanh v pozici executive chefa stojí za recepty jídel, koncepcí menu a řízením šéfkuchařů jednotlivých provozů.

Když se nemohou na něčem shodnout, poradí se. Překvapivě, za ta léta se pohádali jen jednou, možná dvakrát.

I pro Khanha je spolupráce s bratrem nenahraditelná. „Potřebujete někoho, na koho se můžete stoprocentně spolehnout. A to může být jedině rodina. Nikdo jiný nemá takovou loajalitu.“

Bratři Taovi nepřestávají plánovat nové projekty. Přestože jsou už dnes Taro a další jejich podniky považovány za špičku pražské gastronomie, jejich cílem není být „jen“ nejlepší. Chtějí dál vyprávět svůj příběh a přitom zůstat věrní sami sobě.

The post Anti-Instant filozofie. Bratři Taovi stavějí Taro Group na kořenech a autenticitě appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek