Úterý 20. květnaSvátek má Venku je 16 °C, Oblačno

Benátky zezelenaly. Aktivisté obarvili slavný kanál, policie rozdala mimořádně tvrdé tresty

CNN Prima News Před 1 rokem

Klimatičtí aktivisté ze skupiny Extinction Rebellion se přihlásili k odpovědnosti za to, že do historického Canal Grande vylili chemické barvivo. Spolu s tím na světoznámém mostu Ponte di Rialto vyvěsili transparent s nápisem „Zatímco vláda mluví, my visíme na vlásku“.

ČTĚTE TAKÉ: Masivní demonstrace proti násilí na ženách. Italy pobouřila vražda 22leté studentky

„Naše budoucnost je v nebezpečí a pro její ochranu se nic nedělá,“ napsala skupina podle CNN na sociální síti. Příspěvek doprovodila obrázky, a vysvětlila, že protest byl namířen proti klimatickému summitu OSN COP28 v Dubaji. Extinction Rebellion vadí, že mu „předsedá generální ředitel ropné společnosti a koná se v obležení 2 400 lobbistů fosilních paliv,“ dodala skupina. Použít měla barvivo fluorescein, které je prý neškodné a za několik hodin by měl mít kanál původní barvu.

Starosta Benátek Luigi Brugnaro protest odsoudil a uvedl, že v jeho důsledku byly zastaveny veřejné služby včetně dopravy. „Kvůli akrobacii samozvaných ekoaktivistů, či spíše ekovandalů, jsme museli přerušit provoz veřejné dopravy na Canal Grande. Museli jsme také provést ekologické kontroly vody a zkontrolovat nedávno zrekonstruované pilíře mostu Rialto,“ napsal Brugnaro podle CNN.

„Doufáme, že pro ně tentokrát přijde účinný trest,“ dodal starosta. Benátky a další italská města v minulosti úspěšně vznesla obvinění proti klimatickým aktivistům, protože často cílí na chráněné památky, za jejichž znehodnocení hrozí vysoké pokuty a v případě poškození i vězení.

Benátská policie podle Extinction Rebellion zadržela 28 aktivistů. Po šesti hodinách je propustila na svobodu, někteří si však vysloužili vysoké tresty. „Pět osob bylo na čtyři roky vyhoštěno z Benátek, přestože někteří z nich jsou studenty benátské univerzity Ca' Foscari,“ uvedli aktivisté na Facebooku. Podle policistů porušili zákon kvůli neohlášené demonstraci, narušování veřejných služeb, úniku nebezpečných látek a za konspirační jednání.

Italské památky čelí opakovaně útokům ze strany klimatických aktivistů. Minulý týden klimatická skupina Ultima Generazione při podobném protestu poničila baziliku San Marco na hlavním benátském náměstí.

V květnu vstoupili aktivisté bojující proti klimatickým změnám do slavné římské fontány di Trevi a vysypali do ní naředěné dřevěné uhlí. Voda v kašně se v důsledku toho změnila z modré na černou. „Naše země umírá. Neplaťme za fosilní kampaně,“ stálo na transparentu aktivistů.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Při rozsáhlém požáru nemocnice nedaleko Říma zemřeli čtyři lidé

Pokračovat na celý článek