Na inflaci nejvíce prodělali drobní střadatelé, upozornil bývalý předseda vlády Vladimír Špidla a zmínil zejména situaci mladých rodin, pro které je velmi obtížné ukládat si stranou nějaké peníze, a když už se jim nějaké podaří uspořit, přijde inflace a znehodnotí je.
ČTĚTE TAKÉ: Policie zasahuje na ministerstvu průmyslu. Zřejmě řeší dotační výzvy, zadržela několik lidí
Právě tyto náhlé změny v inflaci, které česká ekonomika zažila v posledních dvou letech, jsou i podle ekonoma Vladimíra Bezděka „největším sociálním zlodějem a přerozdělovačem“. Zdůraznil především tendenci prohlubovat příjmové rozdíly ve společnosti: „Poslední dva roky procházíme obdobím, kdy dochází k rozevření sociálních nůžek. A já se obávám, že ještě nějakou dobu to potrvá. Odneseme si drahou zkušenost, proč je potřeba s inflací bojovat rychle, i když to něco stojí, ale je to lepší než ji vysokou delší dobu tolerovat,“ zmínil.
Ve společnosti se často mluví o tom, že v časech vysoké inflace je lepší peníze dlužit než investovat. S tímto tvrzením souhlasil i ředitel společnosti Fingood Vít Endler: „Pokud mám teď dluh, tak on se mi vlastně zlevňuje, tedy pokud ho mám nabraný ještě před vysokou inflací,“ zdůraznil.
Připomněl, že existují dva druhy dluhu: „Dobrý dluh a špatný dluh. Ten dobrý používám na nákup aktiv, která mi dluh splácejí a generují mi příjem. Špatný dluh použiji na nákup pasiv, která mi peníze jen odčerpají,“ vysvětlil expert. Varoval, že i s dluhem je třeba pracovat velmi obezřetně a například dnes, kdy se úrokové sazby pohybují kolem sedmi procent, není na zadlužování úplně ideální doba.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hypotéky v Česku dosahují závratných výšin. Experti radí, kterým nabídkám se určitě vyhnout