Španělská energetická společnost Red Eléctrica (REE) sama poukázala na problém s výpadkem fotovoltaické výroby na jihozápadě země těsně před pondělním blackoutem, který přiživil také výzvy místní opozice, aby se nerušily jaderné elektrárny, informoval ve středu deník El País.
Firma REE, jejímž hlavním akcionářem je španělský stát, uvedla, že v pondělí kolem poledne zaznamenala dva případy výpadku výroby energie na jihozápadě země pravděpodobně u solárních elektráren. To způsobilo odpojení systému od evropské sítě a možná i onen blackout, uvedla REE podle španělské televize s tím, že příčina těchto incidentů není jasná. REE vyloučila variantu kybernetického útoku, zatímco španělská vláda, která svolala jednání bezpečnostní rady státu, odmítá o důvodu spekulovat. Kabinet zároveň slibuje udělat vše pro to, aby se situace neopakovala.
"Máme mnoho obnovitelné energie a to je dobré, ale tento zdroj je nestálý, náš energetický systém je vystaven obrovské ideologické zátěži," prohlásil v úterý šéf hlavní španělské opoziční strany Alberto Núňez Feijó.
Pravdou je, že obnovitelné zdroje energie (solární i větrné) nejsou vždy dostupné, jelikož fungují pouze tehdy, když je slunce nebo vítr. Někteří je proto kritizují s argumentem, že představují větší riziko pro bezpečnost systému, který musí splňovat určité technické požadavky (napětí a frekvence) ve velmi krátkém časovém horizontu, napsal deník El País. Podle něj také REE v roce 2024 ve své výroční zprávě varovala před těmito riziky.
I ekologové přiznávají, že obnovitelné zdroje energie vyžadují úpravy, aby dosáhly stejné spolehlivosti jako konvenční elektrárny. "Právě Red Eléctrica ale musí stanovit požadavky, které mají technologie obnovitelných zdrojů energie splňovat, pokud chtějí zvýšit bezpečnost systému," zdůraznil expert na fotovoltaiku Xavier Cugat.
Cugat také zdůraznil, že solární elektrárny v pondělí naopak pomohly k rychlejšímu obnovení dodávek energie po blackoutu. Nicméně na severu Španělska, kde bylo obnovení dodávek nejrychlejší, zase pomohly jaderné elektrárny z Francie.
Experti citovaní deníkem El País také popsali výhody tepelných elektráren, které jsou podle nich "jako auto, u kterého můžete silněji sešlápnout nebo uvolnit plynový pedál", abyste vyřešili problém. U větrné a fotovoltaické energie to neplatí, protože ty fungují na maximálním výkonu, který jim vítr nebo slunce v daném okamžiku umožňuje.
Nicméně podle Josého Luise Domíngueze z katalánského ústavu pro výzkum energie (IREC) lze například u větrné energie využít rotaci stroje k dosažení zvýšeného výkonu. U fotovoltaické elektrárny by se dal tento problém podle něj řešit tím, že by pracovala na nižší úrovni výkonu, aby se zajistila rezerva pro kompenzaci případných výkyvů.
Španělsko je světovým lídrem v obnovitelných zdrojích energie. Podle deníku El País dokonce několikrát jeho soustava dosáhla toho, že energie byla na několik hodin ze sta procent pouze z těchto zdrojů - například letos 16. dubna či v květnu 2023. V pondělí, v den výpadku proudu v celém pevninském Španělsku, také převažovala výroba energie z obnovitelných zdrojů. Ve 12:32 byl podíl této energie na momentální spotřebě podle Cugata kolem 70 procent. V tom okamžiku dodávaly elektřinu také jen čtyři ze sedmi jaderných reaktorů.