Andrej Babiš považuje za „ohromnou ostudu“, že Milan Kundera ještě neobdržel nejvyšší státní vyznamenání. „Byl to náš nejznámější světový autor, všude je uznáván, ale Česká republika ho stále nedokáže ocenit. V roce 1995 mu alespoň Václav Havel udělil medaili za zásluhy. O to absurdnější je, že část současných vládních politiků, a bohužel i pana prezidenta, ho teď ocenit nechtějí,“ uvedl Babiš pro CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Pád do temnot Oty Pavla. Hokejista ho poslal do plynu, spisovatel se zbláznil a do smrti trpěl
K odpůrcům Kunderovy nominace patří například předseda sněmovního Podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání Pavel Žáček, který se proti stavěl i loni. „Někdo vnímá Kunderu jako českého světového autora. Já, jakožto někdejší náměstek Úřadu dokumentace a vyšetřování komunistických zločinů (ÚDV) a zakladatel ÚSTR, jsem velice citlivý na kauzy z 50. let, které vedly k dlouholetým trestům v lágrech anebo dokonce úmrtí politických vězňů,“ sdělil Žáček pro CNN Prima NEWS v narážce na kontroverzi kvůli spisovatelovu údajnému udavačství.
Kauza vypukla v roce 2008, když v časopise Reflex vyšel článek historika ÚSTR Adama Hradilka. Ve svém textu Kunderu na základě policejního hlášení, které nalezl při svém výzkumu, nařkl z udání západního agenta Miroslava Dvořáčka – ten následně strávil 14 let ve vězení. Sám Kundera obvinění popíral a označil jej mimo jiné za ránu pod pás. Na jeho stranu se také postavila řada známých osobností z Česka, ale i celého světa. Kdo Dvořáčka udal, dodnes není jasné.
Kunderovo občanství
Babiš dále připomněl, že se zasloužil o to, aby autorovi světoznámých románů jako Žert či Nesnesitelná lehkost bytí bylo v roce 2019 navráceno české občanství. „Já jsem měl tu možnost se s panem Kunderou a jeho paní setkat 10. listopadu 2018 v Paříži, a když jsem zjistil, že nemá české občanství, pomohl jsem mu ho získat. Lidí jako byl Milan Kundera bychom si měli vážit, proto ho i opakovaně navrhuji na Řád Bílého lva,“ dodal Babiš.
Kundera se kvůli politické situaci po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 a nastupující normalizaci přestěhoval do Francie v roce 1975. Československého občanství byl zbaven v roce 1979. O dva roky později získal občanství francouzské.
Proč trvalo třicet let od sametové revoluce, než Kundera získal občanství zpět, není jisté. V této souvislosti se skloňují ne zrovna vřelé vztahy mezi ním a částí disentu, která se po roce 1989 stala součástí vrcholného politického establishmentu.
Sám Kundera se příležitostně do Česka po revoluci vracel, ale inkognito. I zmíněnou medaili za zásluhy za něj převzala jeho manželka Věra. Dlouhou dobu také odmítal překlad svých posledních čtyř románů, které napsal ve francouzštině, do češtiny. V překladech Anny Kareninové začaly postupně vycházet až od roku 2020.
Prezident Petr Pavel bude státní vyznamenání udělovat 28. října při příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zeman ho chtěl přetáhnout holí, čelil i výhrůžkám smrtí. Doba humoru skončila, míní kreslíř Raoula