„Vyjadřuji hluboké znepokojení nad útoky, které se v posledních dnech odehrály (v Jeruzalémě) a které ohrožují atmosféru vzájemné důvěry a respektu, jež jsou nutné pro obnovu dialogu mezi Izraelci a Palestinci,“ řekl papež. Zdůraznil, že si přeje, aby mír zavládl v Jeruzalémě a v celé Svaté zemi. Jedná se o termín používaný pro Izrael a historickou Palestinu, tedy pro oblast s velkým náboženským významem pro tři světová monoteistická náboženství.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sex je krásný dar, řekl papež. Promluvil i o pornografii, potratech či „zkaženosti církve“
Papež se ve svém projevu věnoval i válce na Ukrajině, kam loni v únoru vyslalo svoji armádu Rusko. František prosil Boha, aby pomohl „milovanému ukrajinskému lidu v cestě k míru“ a aby osvítil „velikonočním světlem ruský lid“. Mezinárodní společenství pak vyzval, aby se snažilo ukončit válku na Ukrajině i konflikty v dalších zemích.
Papež se zmínil i o řadě dalších mezinárodních krizí. Od občanské války v Sýrii a v Jemenu, přes ničivé zemětřesení v Turecku a v Sýrii až po neklidnou situaci na Haiti, v Barmě, Tunisku či Kongu.
Sto tisíc lidí v ulicích
Své poselství papež František zahájil obvyklými slovy, „drahé sestry a drazí bratři, Ježíš Kristus vstal z mrtvých“. Věřící a národy vyzval, aby začali mezi sebou budovat větší důvěru. „Pospěšme si s překonáním hranic a nesvárů,“ řekl papež, když vyzýval k pomoci uprchlíkům a běžencům.
Na Svatopetrském náměstí se před polednem zúčastnilo mše na 45 tisíc lidí, uvedla vatikánská policie. Papežovo poselství si na náměstí a v okolních ulicích vyslechlo na 100 tisíc lidí, dodal vatikánský rozhlas. Náměstí mělo letos bohatou květinovou výzdobou se zhruba 15 tisíci tulipány dovezenými z Nizozemska.