„Jako největší problém vnímám narůstající byrokracii a regulace. Jakkoliv jsem velkým stoupencem evropské integrace, Evropská unie má bohužel tendenci tohle všechno zesilovat. A když unie řekne, že máme něco vyřešit, spotřebujeme na to třikrát více formulářů, než by bylo nutné. Nevím, jestli je to nějaká národní byrokratická tradice,“ kroutil Pilip hlavou ve vysílání CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: S českými zemědělci „vorá“ Evropská komise, vláda má svázané ruce, shodli se experti
Vláda by přitom podle něj mohla problém zmírnit poměrně rychle. „Prostě musí začít ubírat regulačních mechanismů. Jedním z těch, kteří se to snaží dělat, je Marian Jurečka. V jiných oblastech týkajících se průmyslu, stavebnictví nebo výstavby bytů a podobně debyrokratizace téměř neprobíhá,“ doplnil.
Za pravdu mu dal i ekonom Pilný: „Iluze, že když vstoupíme do Evropské unie, tak se byrokracie zmenší, byla skutečně naprostá iluze. Jsme papežštější než papež, srazíme podpatky a snažíme se ještě víc rozpitvat a transformovat ty s odpuštěním neuvěřitelné blbosti, které přicházejí z administrativy Bruselu.“
Přemíra regulací a byrokracie v Česku podle něj zároveň komplikuje snahy o digitalizaci. „Je to Augiášův chlév, kde máte neuvěřitelnou spleť provázaných zákonů. Byl jsem přítomen tomu, že jedna věta v zákoně nepřímo novelizovala 40 dalších. Tohle se digitalizovat nedá. Je to jako když lijete vodu do kýblu, který nemá dno,“ pokračoval. Dalším problémem v této oblasti je podle Pilného služební zákon, který u úředníků preferuje kvantitu nad kvalitou. Namísto toho je dle něj třeba zajistit podstatně méně lidí, kteří však budou schopnější a lépe placení a kterým se zjednodušší agenda.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Budeme nejhorší v EU, říká Havlíček. Rozhazovali jste peníze z vrtulníku, vrátil mu Vystrčil