Úterý 13. květnaSvátek má Venku je 5 °C, Jasno

Brusel se vzpamatovává z útoku. Školy nefungují, severští diplomaté pracují z domova

Aktuálně.cz Před 1 rokem

 Reuters

K útoku došlo v pondělí po sedmé hodině večer v centru Bruselu. Pětačtyřicetiletý Tunisan usmrtil střelbou z poloautomatické zbraně dva fotbalové fanoušky a třetího zranil. Všichni tři byli občané Švédska.

Policie útočníka druhý den při zásahu na severozápadě města postřelila, v úterý dopoledne podlehl zraněním v nemocnici.

V pondělí večer hrála v Bruselu švédská fotbalová reprezentace zápas s Belgií a ve městě byla spousta švédských fanoušků. Tunisan, který v Belgii pobýval nelegálně, nestřílel bezhlavě do davu, ale trojici Švédů si vybral cíleně.

Na videu, které natočil těsně po činu, se přihlásil k Islámskému státu a "zabití tří Švédů". "Moje kroky vede víra a pro víru jsem připravený zemřít," prohlásil.

Ačkoli to sám útočník neřekl, belgická policie jeho čin spojuje s pálením Koránu ve Švédsku. K těmto incidentům došlo v severské zemi letos opakovaně, naposledy v červnu. Tehdy křesťanský uprchlík z Iráku roztrhal a poté spálil výtisk svaté knihy pro muslimy před mešitou ve Stockholmu. Většinově muslimské Turecko také kvůli těmto událostem dlouho blokovalo vstup Švédska do NATO.  

Útočník si vybral skupinu tří švédských fanoušků jedoucích v taxíku, které sledoval na motorce. Když vystupovali z auta, začal pálit. Dva fanoušky, kteří se snažili utéct, sledoval dovnitř nedaleké budovy, kde je usmrtil. Pořadatelé zápas v reakci na tragédii zrušili a fanoušky musela ze stadionu eskortovat policie.

Belgická vláda ještě v pondělí večer vyhlásila v Bruselu nejvyšší, čtvrtý stupeň ohrožení teroristickým útokem, ve zbytku země platí třetí stupeň. Mnoho úřadů včetně evropských institucí zrušilo v úterý akce, kde se očekávala osobní přítomnost. Zavřené zůstaly vlámské a také mezinárodní školy, frankofonní nikoliv. Školství spadá v Belgii pod jednotlivé regiony, které si samy regulují provoz.

Pracovat z domova zůstali povinně v úterý nejen švédští diplomaté a úředníci ve městě, ale také dánští či norští. "Už dlouho pro nás platí, že při podobných incidentech se na nás vztahují stejná omezení jako pro Švédy," řekla Aktuálně.cz Solveig Verheyleweghenová z norské mise při EU v Bruselu.

"Mnozí cizinci nás Seveřany mezi sebou zaměňují, nerozeznají švédštinu od norštiny například. Můžeme se tak lehce stát terčem útoku," doplnila Verheyleweghenová. Děti proto ráno odvedla do frankofonní školy a sama se vrátila pracovat domů. 

Belgická policie nyní zkoumá, zda měl Tunisan komplice a plánoval větší útok proti fotbalovým fanouškům, nebo jestli jednal sám. V místě jeho posledního pobytu ve čtvrti Schaerbeek na severozápadě města nalezla větší množství samopalů a dalších zbraní. Jeho jméno figurovalo na seznamu islámských radikálů sdíleném evropskými státy.

Belgická vláda neuvedla, že by pondělní událost souvisela s vyostřenou situací na Blízkém východě. Opozice ji za to kritizovala a vyzvala obyvatele země, kde žijí stovky tisíc muslimů a kde se v uplynulých dnech konala propalestinská shromáždění, k obezřetnosti. Propalestinské demonstrace se v Belgii i dalších evropských zemích často zvrhly v provolávání hesel nenávisti vůči Židům.

Pokračovat na celý článek