Pátek 02. květnaSvátek má Venku je 20 °C, Skoro Jasno

Ceníky za hlasy i falešné účty institucí. Česká poslankyně popisuje, jak Rusko ovlivňuje volby

CNN Prima News Před 12 hodinami

Rumuny čekají po krátké době další prezidentské volby po minulých zrušených. Tentokrát se jich z rozhodnutí soudu neúčastní vítěz prvního kola Calin Georgescu, označovaný za proruského a krajně pravicového. Považujete toto rozhodnutí za správné?
Z pozice zvláštního koordinátora pozorovatelů za OBSE to nemohu úplně komentovat. Co ale mohu říci, je, že ústavní soud v Rumunsku si možná mohl dát větší práci s tím, aby lépe veřejnosti vysvětlil podstatu svého rozhodnutí. Objevuje se to i ve zprávě ODIHR (Úřad pro demokratické instituce a lidská práva; pozn. red.) pod OBSE, která uvádí, že zdůvodnění nálezu soudu může ve voličích vzbudit jistou nejistotu v právní stát a demokratické instituce. Nevíme, co se stane, ale rozhodně to v rumunském veřejném prostoru panuje.

ČTĚTE TAKÉ: Trump a jeho lidé jsou proti Rusům nezkušení, říkají experti. Pomůže Kyjevu nerostná dohoda?

Dodám, že k tomu byla oslovena i Benátská komise (poradní orgán Rady Evropy pro ústavní právo; pozn. red.), která vydala urgentní stanovisko nejen k rumunským volbám, ale k rušení voleb obecně. Jednoznačně konstatovala, že je to v demokratických státech zcela extrémní a mimořádný nástroj, ke kterému když dojde, tak musí mít jasný právní rámec i zdůvodnění a musí dávat možnost dotčeným kandidátům předkládat důkazy.

Ptám se proto, zda to není jednoduše munice pro kritiky? Zrušení voleb v Rumunsku rezonuje nejen tam, ale i v zahraničí. Příkladem budiž nedávný projev amerického viceprezidenta J. D. Vance v Mnichově.
Ano, a to samé platí o znemožnění kandidatury Marine Le Penové ve Francii. To je sice z trestněprávních důvodů, ale koneckonců i Georgescu může na tuto cestu nastoupit, protože proti němu bylo zahájeno trestní stíhání kvůli šíření dezinformací, nevykázaným finančním nákladům na kampaň nebo podněcování k antisemitismu.

Každopádně ano, může to tak být. Poznáme to na volební účasti. Může dojít k tomu, že to zaktivizuje příznivce Georgescua, který sice nemůže kandidovat, ale voliči místo toho půjdou ve větším množství podpořit George Simiona. Případně může dojít k tomu, že bude naopak nižší volební účast, protože bude nedůvěra v právní stát. Ale bavila jsem se s lidmi z centrální volební komise i zástupci rumunských politických stran a předpoklad je, že volební účast bude minimálně stejná jako loni.

Příznivci Georgescua mají novou modlu

Voliči Georgescua se místo něj nově formují hlavně za zmíněným Simionem a podobně jako Georgescu je označován za krajně pravicového. Není to tak, že ve finále se pro voliče tohoto ražení jen vyměnil kus za kus?
Musíme si uvědomit, že Simion podporuje NATO a také to, aby v Rumunsku zůstaly jeho vojenské základny. V NATO si to velmi dobře uvědomují a on si dává velkou práci, aby se distancoval od jakéhokoliv přídomku „proruský“.

Na druhou stranu, Simion se stejně jako Georgescu vyslovuje za to, aby Rumunsko přestalo vojensky podporovat Ukrajinu ve válce s Ruskem.
Ale v menší míře. Dává velký důraz na to, aby komunikoval se Spojenými státy a základny NATO zůstaly v Rumunsku. Velmi dobře si uvědomuje geopolitickou situaci. Celé to ale nyní bude oproti zrušeným volbám jiné kvůli tomu, že se razantním způsobem velmi zpřísnily pravidla volební kampaně.

Jak?
Kampaň je velmi omezená, probíhá pouze měsíc a nemohou se například používat jakákoliv politická loga či slogany na stany, billboardy, banery a auta. Všude se velmi striktně označuje politická reklama. Souvisí to s evropským nařízením, které jsme mimochodem teď implementovali i v České republice. Označování politické kampaně na sociálních sítích je poměrně složité a vede k tomu, že jednotliví političtí kandidáti a jejich podporovatelé jsou natolik zatíženi, že radši reklamu nezadávají. Nyní je tedy kampaň v Rumunsku velmi mírná a tichá. Když přijedete do Bukurešti, tak prakticky nepoznáte, že volby probíhají. Všechno se odehrává ve virtuálním světě sociálních sítí.

Není to dáno i tím, že občané mohli být naštvaní kvůli zrušení předešlých voleb?
Počkám si na volební výsledky, účast a analýzu toho, co se odehrává na sítích. Je prokazatelným faktem, že jedním z důvodů zrušení předešlých prezidentských voleb byl výstup výzvědných služeb, který ukázal, že na TikToku bylo před volbami náhle založeno kolem 27 tisíc účtů na podporu strany AUR (Aliance pro sjednocení Rumunů; pozn. red.) a Georgescua.

Když byla tato platforma oslovena kvůli vyšetřování, zareagovala jejich smazáním. Máme tu ale další sítě, v Rumunsku jsou využívány především Telegram, YouTube či Facebook. A přestože se tomu věnuje zvláštní pracovní skupina pod centrální volební komisí, tak prostě není schopná vše vyřešit, protože obsahu je tolik, že to lidé nejsou schopní procházet.

Je prokazatelným faktem, že jedním z důvodů zrušení předešlých prezidentských voleb byl výstup výzvědných služeb, který ukázal, že na TikToku bylo před volbami náhle založeno kolem 27 tisíc účtů na podporu strany AUR a Georgescua.

Koordinovaná manipulace na sítích je v Rumunsku každopádně prokázaná. Na podzim během voleb jsme v Rumunsku pozorovatelskou misi OBSE neměli, ale dělala jsem už zvláštního koordinátora v sousedním Moldavsku a tam byla taková aktivita cílená a rovněž jednoznačně prokázaná. Je i logické, že vedle v Rumunsku byly výzvědné služby propojeny. Dobře věděly, čeho se mají bát a s čím pracovat.

K OBSE a manipulacím se ještě dostanu, nyní ještě k aktuálnímu favoritovi Simionovi. Změnilo by se v případě jeho volebního vítězství Rumunsko nějakým zásadním způsobem?
Neočekávám to. Samozřejmě se v Rumunsku hraje velká hra a dnes se k němu otáčí i USA, protože tam mají základny a posádky. Nedá se odhadnout, zda by to Simion nějak otočil, ale i jako prezident by měl jen omezené pravomoci. Rumuni mají pořád premiéra a jiné ústavní činitele, kteří jsou výrazně proevropští.

Pevně doufám, že bude platit rovnováha a směřování země se nijak nezmění. Ale možná, že je to naivní představa vzhledem k tomu, že dnešní svět je strašně rychlý a třeba v USA se dnes nedá předpokládat vůbec nic.

Ve zrušeném prvním kole prezidentských voleb loni kromě Georgescua uspěla ještě středopravicová politička Elena Lasconiová, která stejně jako on kritizovala zrušení výsledků. Podle nynějších průzkumů je dnes její podpora mezi voliči jen marginální a ve hře jsou zcela jiná jména. Čím to je? 
Pravděpodobně je to dáno pragmatismem její politické strany, která radši politicky investovala do primátora Bukurešti Nicușora Dana. Hlavní město je klasicky mentálně odtržené od regionů, většinou se v něm volí liberálněji a je schopné postavit známou osobnost. Podobné je to třeba v Turecku, kde je hlavním rivalem prezidenta Recepa Tayipa Erdogana nyní stíhaný starosta Istanbulu Ekrem İmamoğlu. Dan má reálnou šanci se dnes postavit Simionovi, ale předtím o něm neuvažovali, protože Georgescu v podstatě přišel odnikud a nikdo nečekal, že získá tolik hlasů. Simiona naopak v Rumunsku znají, je to zavedená figura.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Protesty v Rumunsku kvůli volbám

V Rumunsku je také mimořádně zajímavé financování politických kampaní. Pro srovnání, v Česku může prezidentský kandidát vložit napřed 40 milionů korun a případně ve druhém kole dalších 10 milionů korun. V Rumunsku může v přepočtu na českou měnu využít až 400 milionů korun. A jelikož je nyní nemohou využít na stany či billboardy, představte si takto masivní kampaň na sociálních sítích.

Dohled OBSE nad volbami

Vy do Rumunska nyní míříte coby zvláštní koordinátorka mise OBSE. Jak to probíhá? Jaké jsou vaše úkoly a cíle?
Po příletu na místo absolvujete brífinky na seznámení s volebním procesem, agendou, seznámíte se se zástupci politických kandidátů a také absolvujete návštěvu minimálně 15 volebních místností od rána až do večera. Když ještě řídíte všechny pozorovatele, což je nyní můj případ, tak je to prakticky práce od nevidím do nevidím.

Když jsem byla v Moldavsku, rozhodla jsem se takto navštívit volební místnosti v zóně pro Podněstří. K tomu musíme vyjednávat s ostatními pozorovateli, což jsou většinou zástupci Rady Evropy a Evropského parlamentu, celé je to ale zaštítěno OBSE. Našimi největšími úkoly je práce na zprávách o volbách, spolupracovat s médii a organizovat brífinky se zástupci jednotlivých kandidátů i lidí z centrální volební komise. Stejně tak kontrolujeme analýzy a vyplněné formuláře pozorovatelů, které se odevzdávají na konci volebního dne. Den po volbách je pak tisková konference, kde coby předsedkyně komise odprezentuji výsledky voleb pro místní i světová média.

Před chvílí jste zmínila manipulace v loňských volbách, přičemž dodám, že mělo jít o aktivity z Ruska. Očekáváte podobné snahy i nyní?
Ptala jsem se na to opakovaně rumunské centrální volební komise i zástupců ODIHR a dlouhodobých pozorovatelů. Zatím to vypadá, že situace dnes je daleko klidnější, a to právě díky zavedeným regulím na politickou kampaň.

Rovněž jste zmínila 27 tisíc nových účtů na TikToku. Hovořilo se také o kupčení s hlasy. Jaké metody Rusko převážně používá?
Především jsou to ty falešné účty a také uměle vytvořené webové stránky, které působí jako oficiální. Dokonce ani ne jako oficiální weby politických stran, ale státní správy. Běžný uživatel rozdíl prakticky nepozná, přestože jde třeba o stránky centrální volební komise nebo nějaké obce, která informuje občany o volbách. Na to si musíme dát do budoucna obrovský pozor.

Čili to nejsou jen falešné podporující profily jednotlivců, ale přímo institucí, které mohou cíleně mást občany?
Přesně tak. A také jde o množství. Když vám daný obsah chrlí desítky tisíc účtů, tak ty algoritmy člověka prostě ovlivní. Pak se různými cestičkami dostáváte k tomu, kdo to zadal, kdo to platí nebo kde se to objevilo. V Moldavsku bylo jednoznačné, kam tyto cestičky vedly. U nás na to máme Úřad pro kontrolu a dohled nad politickými stranami, nad kterým se občas trochu usmíváme, že stejně ničeho nikdy nedosáhne, ale na tohle si musíme dát opravdu pozor. Měli bychom mít odborníky, kteří se tomu budou v maximální míře věnovat, protože tento vzorec propagandy se opakuje. Napřed v Moldavsku a může se opakovat v Rumunsku, Srbsku nebo kdekoliv jinde.

Ceníky za nákup hlasů

Co ještě Rusové používali v Moldavsku?
Objevily se tam skoro až menu či nabídkové listy s ceníky za nákup hlasů. Byly v tom i vouchery na karty, které jste si mohl nechat proplatit v Podněstří. Fungovalo to jednoduše. Platila tajná volba, tak nebylo prokazatelné, kdo jak hlasoval. Ale platilo, že pokud váš okrsek vyhraje, vám se znásobí odměna, protože jste ovlivnil i své přátele či sousedy. Mezi jednotlivými koly prezidentských voleb v Moldavsku navíc přišla lidem SMS od státního telekomunikačního úřadu, jednu mám dodnes uloženou i já.

Objevily se tam (v Moldavsku) skoro až menu či nabídkové listy s ceníky za nákup hlasů. Byly v tom i vouchery na karty, které jste si mohl nechat proplatit v Podněstří.

Co v ní stojí?
Byla od státu, který v ní varoval, že pokud se občané dopustí prodeje svého hlasu či manipulace s volbami, zaplatí pokutu. Ty sankce byly velmi vysoké, na úrovni sta tisíců korun. Mimochodem, zamýšlela jsem se nad tím, co by se stalo, kdyby taková SMS zpráva přišla voličům u nás. Myslím, že český volič by se cítil až dotčen. Mně se něco takového úplně nelíbí, ale ptala jsem se Moldavanů a ti mi řekli, že je to podle nich zcela v pořádku.

Je to dáno jejich blízkostí k Rusku?
Určitě. Velká část obyvatelstva má ruštinu jako první jazyk. V Rumunsku se ale něco takového zatím neukázalo a nejsou ani náznaky obdobných aktivit. Ale počkám si až na to, co se dozvíme v průběhu obou kol prezidentských voleb.

Dovedete si představit, že by i tyto prezidentské volby v Rumunsku byly nakonec znovu zrušeny?
V dnešní době je představitelné úplně cokoliv. Jestli je to ale žádoucí či ne, to bych nechala zcela na rumunských orgánech. Jsou to jejich volby a tamní instituce je musí ustát.

Do voleb v Rumunsku promlouvá i nová americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Jeho syn, Donald Jr., dokonce nyní na volby do Rumunska přiletěl a je patrné, že veřejně podporují Simiona. Čím si vysvětlujete, že se Trump a spol. zajímají o volby v Rumunsku? Je to dáno těmi vojenskými základnami?
Ty v tom budou mít velkou roli, ale já si myslím, že momentálně je to spíš podpora nějakého trendu, který propaguje stávající administrativa USA, která prostě hledá spojence. Vzhledem k tomu, že chtějí hlavně jednat s národními státy a třeba viceprezident USA J. D. Vance má k Evropské unii až ponižující postoj, tak logicky hledají přátele, které podporují. Ale to není žádné objevení Ameriky. Můžeme jít do českých luhů a hájů, když si sem Andrej Babiš přivezl Viktora Orbána.

Narážíte na jejich setkání před volbami v roce 2021 v Ústeckém kraji, kde tehdejší premiér a šéf hnutí ANO kandidoval?
Přesně tak, takových případů je spousta. Koneckonců i liberální část politického spektra si může pozvat na podporu svého spojence ze zahraničí. Já bych to nedělala, protože podle mě to čeští voliči nevnímají pozitivně a spíš by to brali jako nějaký zásah zvenčí. Ale není to ve světě politiky nic nového.

PODÍVEJTE SE: SPÁLENÁ ZEMĚ: Po příměří na Ukrajině vypukne závod ve zbrojení. Jaké je slabé místo Ruska?

Pokračovat na celý článek