V květnu 2022 spustil magistrát v Teplicích řízení o odstranění obří solární elektrárny, která se v krušnohorské obci Moldava rozkládá na ploše deseti hektarů. Odpovídá to více než dvojnásobku rozlohy Václavského náměstí v Praze. Elektrárnu vybudovali jinak, než jak ji majitel zanesl do poslední předložené projektové dokumentace.
Nechala ji postavit firma Talwin, v níž se v té době angažovali tehdy nejvlivnější zákulisní hráči severočeské ODS Daniel Ježek, Alexandr Novák a Ahmad Raad. Společnost získala dva zásadní podklady pro výstavbu - územní rozhodnutí a stavební povolení - v rozporu se zákonem. Úřad proto zahájil řízení o zbourání objektu.
V jeho průběhu však firma Talwin využila práva požádat o dodatečné stavební povolení a minulý měsíc stavební úřad této žádosti vyhověl. Řízení o demolici tím automaticky skončilo. Jak však zjistilo Aktuálně.cz, vedení obce Moldava protestuje. Proti je také žena, která má naproti elektrárně chalupu.
Soudy a vězení kvůli elektrárně
"Nesouhlasíme s postupem, kdy schvalovací proces, při kterém došlo k odsouzení za trestnou činnost, byl úřadem v Teplicích opět obnoven," sdělil Aktuálně.cz starosta Moldavy David Leitermann (ODS). Podle něj si také obec nechala zpracovat posudek o vlivu elektrárny na okolí, jenž je v rozporu s tvrzením investora o minimálním zásahu do krajiny.
Odvolání podala také Ivana Vágnerová, která se přes deset let jezdí na Moldavu rekreovat. Elektrárna stojí 300 metrů od její chalupy. Má na ni přímý výhled z okna. "Do územního plánu se dostala jen proto, že stavebník porušil zákon," uvedla už dříve pro Aktuálně.cz žena, která na nezákonnost stavby upozorňuje dlouhodobě.
Porušení zákona, jak o něm mluví starosta i Vágnerová, má na svědomí stavební úřad v Duchcově, jenž v roce 2009 vydal pro elektrárnu územní rozhodnutí a stavební povolení. Moldava tehdy neměla územní plán. Jde o závazný dokument, jenž určuje využitelnost obecních pozemků. Bez něj nelze žádnou stavbu povolit.
Kvůli tomu dostaly pravomocnou podmínku dvě duchcovské úřednice, které povolení vydaly. Za mříže na sedm let pak poslal soud jednoho z představitelů firmy Talwin Vladimíra Čermáka (ODS), který pro výrobnu zařídil výhodnější výkupní cenu elektřiny. Díky tomu inkasovala sto milionů korun. Jeho kolega, zmíněný Ahmad Raad, během soudu zemřel.
Zájem přírody nepřevážil
Vedle nezákonných povolení si firma Talwin neopatřila potřebné výjimky z ochrany životního prostředí a hodnocení vlivu stavby na krajinu. Výrobna se rozkládá v oblasti Natura 2000, chráněného území celoevropského významu. Uvedené nelegální kroky vyústily v rozsudek, jenž územní rozhodnutí a stavební povolení zrušil.
"V chráněné (…) oblasti byla umístěna stavba fotovoltaické elektrárny ohrožující zvláště chráněné území bez splnění zákonem stanovených podmínek. Všechny podklady a důkazy stačily pro zrušení územního rozhodnutí i stavebního povolení," stojí v rozsudku Nejvyššího správního soudu z roku 2016.
Přesto se nyní společnosti Talwin podařilo vyhnout riziku, že úředníci nechají její elektrárnu zbourat. V žádosti o dodatečné stavební povolení přesvědčila stavební odbor teplického magistrátu, že výrobna si zaslouží zlegalizovat. Podle jeho vedoucí Lenky Mirgové nemá elektrárna negativní vliv na životní prostředí.
"Veřejný zájem na ochraně přírody a krajiny nepřevážil nad veřejným zájmem obnovitelným zdrojem energie," stojí v rozhodnutí z 13. října, jež má Aktuálně.cz k dispozici a na jehož vydání upozornil Český rozhlas. Mirgová se odvolává na čerstvá stanoviska ústeckého krajského úřadu, že "stavba nemůže mít významný vliv na evropsky významné lokality".
Stavební povolení není pravomocné
Nově vydané povolení však vzhledem k odvolání obce Moldava a Ivany Vágnerové není pravomocné. O jeho konečné platnosti či naopak zrušení rozhodne nadřízený ústecký krajský úřad. Teplický stavební odbor tam spis pošle ve chvíli, až účastníky řízení včetně společnosti Talwin seznámí s argumenty odvolání.
"Spis by se podle propočtu mohl na Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor územního plánování a stavebního řádu, zaslat někdy po 12. prosinci tohoto roku," napsala Aktuálně.cz vedoucí Mirgová. Konečný verdikt krajských úředníků lze očekávat v první polovině příštího roku.
V úvodu zmínění zákulisní hráči ODS Daniel Ježek a Alexandr Novák ve firmě Talwin už přímo nefigurují. Na elektrárnu mají však stále vazbu. Ježek je podle zákona účastníkem stavebního řízení coby "vlastník pozemku nebo stavby, na kterých má být požadovaný záměr uskutečněn". Ve stejné pozici je sestra Novákovy ženy Jana Šilhánková. Talwin pak řídí spolupracovníci obou mužů.