Pondělí 05. květnaSvátek má Venku je 10 °C, Skoro Zataženo

Češi jsou ohledně Trumpova působení výrazně skeptičtější než Slováci, ukázal průzkum

Aktuálně.cz Před 4 hodinami

 Reuters

Například potenciální dohoda Trumpa a jeho ruského protějška Vladimira Putina o Ukrajině, avšak bez účasti ukrajinského prezident Volodymyra Zelenského, znepokojovala 58 procent Čechů a 47 procent Slováků. Kladný vliv staronového amerického prezidenta na řešení válečného konfliktu na Ukrajině očekávalo 38 procent Čechů a 41 procent Slováků.

Největší pozitivní naděje měli respondenti obou zemí ohledně vývoje ekonomiky USA, vztahů USA s Ruskem a řešení válečného konfliktu na Ukrajině. "V pozitivní vliv Trumpova prezidentství na ekonomiku USA věřilo 50 procent slovenských a 44 procent českých respondentů. Pozitivní vývoj vztahů mezi USA a Ruskem předpokládalo 53 procent Čechů a 44 procent Slováků," uvedli autoři průzkumu.

Respondenti v obou zemích se měli vyjádřit k možnému scénáři, pokud by se Trump a Putin dohodli na osudu Ukrajiny bez přítomnosti Zelenského. Taková dohoda znepokojovala 58 procent Čechů a 47 procent Slováků. Přibližně pětina respondentů v obou zemích uvedla, že k této otázce nemá jasný postoj.

Na Slovensku zjišťoval průzkum také postoj respondentů k tomu, kdo je podle nich největší překážkou pro nalezení východiska k ukončení války na Ukrajině a zajištění tzv. spravedlivého míru.

"Nejčastěji slovenští respondenti uvedli ukrajinskou stranu konfliktu (29 procent) a hned za ní ruskou stranu (27 procent)," uvedl sociolog a datový analytik observatoře Ivan R. Cuker. Shodný podíl slovenských účastníků průzkumu - 16 procent - označil za hlavní překážku nalezení smysluplného ukončení války USA a Evropskou unii, dalších 23 procent se nedokázalo k otázce vyjádřit.

Nejvíce skeptičtí byli respondenti obou zemí v otázce řešení globální klimatické změny, Trumpův pozitivní vliv v této věci neočekává 68 procent Čechů a 53 procent Slováků. Negativní vliv působení šéfa Bílého domů na vztahy mezi USA a Evropou předpokládalo 61 procent Čechů a 41 procent Slováků.

Průzkum se konal v březnu, ještě před dubnovým zavedením amerických cel vůči Evropské unii, po vypjatém setkání Zelenského s Trumpem v Bílém domě a před jejich setkáním ve Vatikánu, které podle obou státníků znamenalo pozitivní průlom ve vzájemných vztazích. Názory obyvatel v Česku zjišťovala pro CEDMO agentura Median, na Slovensku společnost Ipsos.

Pokračovat na celý článek