Pátek 16. květnaSvátek má Venku je 13 °C, Oblačno Déšť

Češi málo mění dodavatele elektřiny, i proto platí nejvíc z EU. Experti zmínili několik rad

CNN Prima News Před 6 hodinami

Ceny elektřiny byly pro domácnosti v České republice v druhé polovině loňského roku nejdražší v celé Evropské unii. A to po přepočítání na kupní sílu obyvatel jednotlivých států. Kvůli snadnému srovnání přepočítává Eurostat cenu elektřiny na speciální, uměle vytvořenou měnu PPS (purchasing power standard). V České republice platili lidé za 100 kWh 41 PPS. Až na druhém místě byl Kypr s 35,70 PPS a na třetím Německo s 35,23 PPS. Nejnižší ceny naopak platili lidé na Maltě (14,33 PPS) a v Lucembursku (15,39 PPS).

ČTĚTE TAKÉ: Konec legendy. Investor Buffett prohlédl Trumpovy kroky, teď v 94 letech odchází do důchodu

Podle manažerky rozvoje společnosti encall Kristýny Bajer to může být tím, že lidé jsou stále věrní svým stávajícím dodavatelům. Energetické společnosti totiž stávajícím klientům nenabízejí tak razantní snížení ceny, jako je tomu u nových nabídek, kterými se snaží přetáhnout zákazníky od konkurence.

Dokládá to i průzkum společnosti Ipsos z října 2024, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Z výsledků vyplývá, že dodavatele změnilo jednou za život nejméně 32,6 procenta dotázaných. Vícekrát přešli lidé k jiné společnosti v 19 procentech případů. Ve 42,6 procentech případů zůstávají spotřebitelé věrní a nikdy nezvolili jinou firmu pro dodávku elektřiny nebo plynu. Poslední skupina proto zbytečně přeplácí za energie, ovšem s největší pravděpodobností to může být až 89 procent dotázaných.

„Domácnosti jsou bohužel věrné svým stávajícím dodavatelům, u kterých ve velké většině za energie přeplácí. Změnou dodavatele nebo otevřením diskuze se stávajícím však mohou výrazně ušetřit – lidé jsou však stále poměrně pasivní, což negativně ovlivňuje ten celkový průměr a neodpovídá to cenám, které ve skutečnosti spotřebitel platit může,“ řekla pro CNN Prima NEWS Bajer.

Ta také uvedla konkrétní příklady, jaké nabídky spotřebitelé dostávají. Pokud v druhé polovině loňského roku zůstal spotřebitel u stejného dodavatele, dostal nabídku v případě elektřiny okolo 3 600 korun bez DPH za MWh. Pokud ale změnil energetickou společnost, mohl dostat cenu okolo 2 600 korun za MWh.

Její slova potvrzuje i ředitel sekce energo společnosti Kalkulátor.cz Lukáš Kaňok. „To, že vidíme drahé ceny elektřiny nebo plynu v České republice, ukazuje především na to, že většina zákazníků u nás nemění svého dodavatele nebo neupravuje svůj ceník. V minulém roce většina domácností opravdu platila nesmyslně vysoké částky,“ uvedl Kaňok v reakci na data Eurostatu. Podle něj je překvapující, že se lidé o své smlouvy nezajímají ani po nedávné energetické krizi.

Kaňok ale připomíná, že do výpočtu se promítlo i zdražení distribučních poplatků. Ty totiž pro rok 2024 skokově narostly. A to zejména pro domácnosti, které využívají elektřinu k topení pomocí elektrokotle nebo tepelného čerpadla.

Na vině je i slabá ekonomika, tvrdí analytici

Výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor dodává, že pozice České republiky ve zmíněném srovnání může být dána i slabou ekonomikou. Nezanedbatelnou položkou není ani regulovaná složka elektřiny, která narostla o desítky procent. „Vliv také měly dlouhodobé fixace, které někteří zákazníci uzavírali ještě v době energetické krize,“ uvedl Gavor.

S ním souhlasí i analytik XTB Jiří Tyleček, podle kterého jsou na vině nízké mzdy a také vysoká regulovaná složka elektřiny. „Vyšší regulované poplatky však nelze bez rozmyslu odsoudit. Jsou mimo jiné potřeba pro přípravu energetické sítě na přechod na obnovitelné zdroje. Nedávný blackout na Pyrenejském poloostrově ukázal, že investice do energetické sítě jsou nutností,“ řekl Tyleček.

MOŽNÁ JSTE PŘEHLÉDLI: Rázné řešení drahých potravin: Omezme slevy, navrhují potravináři. Obchodníci se bouří

Pokračovat na celý článek