Havel mluvil o tom, že dostat se v zahraničí do volební místnosti může pro českého občana znamenat velkou ztrátu času. „Jsou státy jako Kanada, Spojené státy nebo Jižní Amerika, kde dostat se na konzulát znamená cestovat i tisíce kilometrů,“ zdůraznil Havel pro CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Koalice Spolu ztrácí voliče, Fiala vezme na tour známou herečku. Experti ukázali na problém
Jako konkrétní případ uvedl situaci studentů v Dánsku. „Vysvětlovali mi, že když chtěli volit v prezidentských volbách, znamenalo to pro ně vzít si ve škole dva dny volna a investovat asi čtyři tisíce korun,“ popsal Havel. Doplnil, že pro ně to není tak snadná volba jako například pro něj v Hradci Králové, kde do volební místnosti dojde za pět minut.
Korespondenční volba má být užitečná a výhodná hlavně pro lidi, kteří v zahraničí dlouhodobě studují nebo pracují. „Není to nevyzkoušený model, neobjevujeme Ameriku. Opsali jsme dobré zkušenosti z desítek států Evropy, jak usnadnit volební právo,“ připomněl.
Rizika korespondenční volby
Podle Pražáka má ale korespondenční volba svá rizika. „Demokratická volba spočívá v tom, že máte možnost si dojít za plentu a hodit lístek do urny a nebudou v tom žádné pochybnosti,“ popsal pro CNN Prima NEWS poslanec.
„Riziko bude v zahraničí větší. Co když se stane, že někdo řekne, že mu v rodině možnost hlasování znemožnili nebo mu určili, jakým způsobem hlasovat,“ pokračoval Pražák a dodal, že v případě tradiční volby u hlasovací bedny by se to nestalo. Zmínil také obavy o možné zpochybnění voleb. „Pokud k tomu dojde, může to trvat velmi dlouho a výsledky nemusí být vůbec uznány,“ dodal.
Celou 360° si můžete pustit zde: