Podle tuniských médií čeká obviněná Češka ve věznici v Messadine na konec vyšetřování a následné soudní řízení. Celou situaci však komplikuje fakt, že je v severoafrické zemi doba dovolených. 50letá žena se tak nejspíše před soud hned tak nedostane.
ČTĚTE TAKÉ: Nezmůžeme nic, musí se počkat. Zadrženou Češku čeká soudní slyšení, tuniské úřady mlčí
„Soudci nyní čerpají své dovolené, tudíž o nějakém stání v tuto chvíli nemůže být řeč, a to až do termínu 16. září,“ uvedl Farid Ben Jha, mluvčí soudů v Monastiru a Mahdii. V Tunisku ženě hrozí vyšší trestní sazba. Podle kvalifikace může jít o doživotí, dokonce i trest smrti. „Existuje možnost, že ji můžeme propustit a vydat, to vše je ve hře,“ upřesnil soudní mluvčí.
Klíčovým dokumentem může být smlouva o právní pomoci mezi Tuniskou republikou a Československem, která pochází z roku 1981, ovšem je stále v platnosti. Podle článku 34 této dohody vydání není možné, jestliže byl čin spáchán na území dožádané strany, tedy Tuniska. Na druhou stranu je podle článku 48 česká strana povinna svého občana stíhat, pokud ji k tomu severoafrická země sama vyzve.
Soud v Česku?
Z těchto důvodů je tak stále možné, že bude turistka souzena až v České republice. Takovou verzi připouští i mluvčí soudu v Monastiru. Proto se teď činí i naše úřady. Ministerstvo zahraničí iniciovalo schůzku s resortem spravedlnosti.
„Náš zastupitelský úřad pokračuje v poskytování informací zadržené občance. Jsme v úzkém kontaktu s ministerstvem spravedlnosti ohledně dalšího postupu,“ informoval mluvčí ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake. Resort spravedlnosti v návaznosti na to již zaúkoloval ambasádu v Tunisu, aby získala další informace o případu.
Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Michala Pleskota však místní úřady v dané záležitosti dosud nepřišly s žádnou žádostí o spolupráci. Přesto se dá prý očekávat, že vyjednávání bude trvat spíše delší dobu.