Pondělí 12. květnaSvátek má Venku je 13 °C, Skoro Jasno

České kempy zavádějí nebinární toalety. Skvělé, jdou s dobou, pochvalují si návštěvníci

CNN Prima News Před 16 hodinami

Dříve byly nejčastější dotazy na čistotu ubytování nebo možnost půjčit si vodácké vybavení. Poslední dobou provozovatelé kempů odpovídají na jiné otázky. Například v jednom z kempů u Hracholuské přehrady se setkávají s požadavkem na nebinární toalety. „Byli to studenti především středních a vysokých škol hlavně z Prahy a pociťovali mentální breakdown, když měli navštívit klasickou toaletu,“ popsal pro CNN Prima NEWS zástupce provozovatele kempu Keramika Vladimír Čech.

ČTĚTE TAKÉ: Agresivita nezletilých stoupá. Nebezpečí na internetu číhá v komnatách ozvěny, říká odbornice

A tak se v kempu rozhodli, že místo klasických toalet, které jsou označeny panáčkem a panenkou, pořídí za téměř půl milionu i ty nebinární. Na dveřích kromě piktogramů muže a ženy je i další označení. U lidí s novými toaletami zatím slaví úspěch. „Zatím jsem je nikde neviděl a je fajn, že i kempy jdou s dobou,“ uvedli v anketě. „S tím, že se někdo cítí jako něco jiného nebo někdo jiný, se setkávám i ve škole a hlavně na sociálních sítích,“ doplnil další. Inovaci chválí i cizinci. „V České republice jsem to nikdy předtím neviděl, ale viděl jsem to ve Švédsku,“ nechali se slyšet zahraniční turisté.

Nebinární toalety by brzy mohly být i na některých nádražích. „Možnost toalet bez rozlišení pohlaví do budoucna zvažujeme, a to například v kontextu nejmenších nádraží,“ uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Už před časem vyčlenili speciální toalety pro studenty například na Gymnáziu Františka Křižíka a Základní škole v Plzni nebo na Univerzitě Karlově (UK). „Toaletu pro nebinární osoby na fakultě máme. Nevzbuzuje žádný rozruch ani kontroverze. Jednoduše – kdo na ni chce chodit, ten, ta, oni na ní chodí a kdo nechce, nechodí,“ stojí ve vyjádření Fakulty humanitních studií UK.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mamahotely jsou v kurzu, mladí tak mohou ušetřit až milion. Žijí ale nahodile, říká expert

Pokračovat na celý článek