Středa 30. dubnaSvátek má Venku je 22 °C, Oblačno

České Švýcarsko se mění před očima, z vyhlídek uvidíte i požářiště. Řada míst je dál nebezpečná

CNN Prima News Před 1 týdnem

Tři týdny hašení, více než tisíc zničených hektarů lesa a více než šest tisíc zapojených hasičů. Tak vypadal boj s nejničivějším lesním požárem, jaký Česko pamatuje. Jeho následky jsou v parku stále vidět, správa lesa ale na Mlýnské cestě, kde živel také úřadoval, postavila novou vyhlídku.

ČTĚTE TAKÉ: Česko si užívá první letní den. Teploty na několika místech přesáhly dvacet pět stupňů

„V letošním roce jsme chtěli návštěvníkům nabídnout pozorovat, jak se vyvíjí požářiště už po dvou letech a také v následujících letech. Proto jsme tady vybudovali plošinu, kterou tady vidíte, která návštěvníkům poskytla možnost chodit ve výšce zhruba tří metrů nad terénem,“ řekl pro CNN Prima NEWS vedoucí oddělení veřejných vztahů národního parku Jakub Juda.

Návštěvníci mohou z vyhlídky vidět obnovu krajiny po ničivém požáru i samotné srdce národního parku, tedy Pravčickou bránu. „Radujeme se, že se to obnovuje po tom velkém požáru,“ řekl jeden z návštěvníků nové vyhlídky. „Já jsem viděla ty stromy poničené a je mi jich moc líto,“ uvedla jedna z dětských návštěvnic.

Návštěvníky láká i Hřensko

V národním parku jsou ale stále nebezpečné úseky, které pro návštěvníky zůstávají uzavřené. „Je to především Gabrielina stezka, kde ještě hrozí pád stromů, které byly narušeny tím požárem, a samozřejmě pád některých skalních bloků,“ popsal Juda.

České Švýcarsko je úzce spjato i s obcí Hřensko. Ta se snaží udělat pro návštěvníky maximum. „Chtěli bychom v letošním roce otevřít v omezeném provozu Edmundovu soutěsku. Dále bych mohla turisty pozvat do Divoké soutěsky, ta je již v provozu, lodičky již fungují,“ uvedla tamní starostka Kateřina Horáková.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hromadná nehoda na dálnici D6. V husté mlze se střetlo 11 aut. Na místě zasahovali hasiči

Pokračovat na celý článek