Poplach kvůli podezření na jednu ze dvou výše zmíněných krvácivých horeček byl v táborské nemocnici spuštěn v pátek večer. Pacient byl následně převezen do Fakultní nemocnice Bulovka v Praze.
ČTĚTE TAKÉ: Čtvrtinu Čechů zabije rakovina, přitom jí lze předejít. Na jaká vyšetření byste měli jít?
Jihočeská záchranná služba kvůli tomu aktivovala „biohazard tým“ určený pro podobné případy. Jihočeští hasiči transportovali pacienta z nemocničního pokoje do sanitky. „Jednotka následně dezinfikovala jak převáženého pacienta, umístěného v ochranném vaku, tak všechny, kteří s ním přišli do styku nebo se na transportu podíleli,“ stojí v jejich příspěvku na sociální síti X.
Vysoce nebezpečný virus Marburg má úmrtnost až 88 procent. Způsobuje vysokou horečku, často doprovázenou krvácením, které postihuje několik orgánů. Na rozdíl od eboly, u které se úmrtnost v závislosti na kmeni viru pohybuje mezi padesáti až devadesáti procenty, však proti Marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína, informovalo zpravodajství CNN.
Podpůrná péče, jako jsou ústní nebo nitrožilní rehydratace a léčba specifických příznaků, však při nákaze virem Marburg zvyšuje šance na přežití.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bílé sanitky se osvědčily, v Praze doplní známé žluté. V čem se liší a pro koho budou jezdit?