Pátek 04. červenceSvátek má Venku je 22 °C, Skoro Jasno

Cestování a vaše žíly: Rizika při letu či na sluníčku, o kterých možná nevíte. Jak se chránit?

CNN Prima News Před 3 hodinami

Riziko vzniku hluboké žilní trombózy a plicní embolie se při cestování trvajícím čtyři a více hodin, zejména leteckou dopravou, až čtyřnásobně zvyšuje. Takový byl závěr studie publikované americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v Yellow Book 2024. K hlavním příčinám patří nedostatek pohybu, stlačení žil dolních končetin a případná dehydratace.

Jak navíc CDC varovalo, tromboembolické riziko nekončí při přistání – nejvyšší pravděpodobnost vzniku žilní trombózy se objevuje v průběhu prvních dvou týdnů po letu.

Na straně druhé studie potvrdila účinnost preventivních opatření. Mezi ta patří pravidelný pohyb během letu, použití kompresních punčoch, dostatečná hydratace a u vysoce rizikových pacientů také podávání léků na ředění krve.

Kdo by se měl mít na pozoru?

Zvýšené riziko trombózy i embolie se týká zejména osob s vrozenými či získanými predispozicemi – například žen užívajících hormonální antikoncepci, těhotných, pacientů s nádory, nemocných s již dříve prodělanou žilní trombózou, obézních osob nebo cestujících s trombofilními stavy, tedy se zvýšeným sklonem k tvorbě krevních sraženin v cévách.

„Pacientům doporučuji, aby dodržovali všechna preventivní opatření – udržovali nohy v pohybu, nosili kompresní punčochy, předcházeli nadváze a užívali předepsané léky. Pokud se jim během cesty nebo do dvou až čtyř týdnů po ní objeví náhlý otok, bolest, zarudnutí, teplo dolní končetiny nebo dušnost, může jít o příznak žilního tromboembolismu. V takovém případě je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc,“ uvedla angioložka Petra Zimolová z FN Motol.

Na cestu se vhodně připravte

Na několikahodinovou cestu by se měli s dostatečným předstihem připravit i osoby náchylné k otokům nohou nebo jedinci s křečovými žílami a dalšími projevy chronického žilního onemocnění. Přítomnost křečových žil je spojena s 60procentním zvýšením rizika trombózy, uvedli odborníci.

Vhodné je navštívit svého praktického lékaře, který může předepsat venofarmaka – léky na zpevnění žilní stěny a zamezení žilního zánětu. Kromě toho může lékař předepsat také kompresní punčochy nebo podkolenky. Padnoucí kompresní punčochy pomáhají zlepšit návrat krve z dolních končetin a snižují riziko otoků i vzniku trombózy.

ČTĚTE TAKÉ: Krvácivá horečka v Řecku. Zabila muže, nakazil se i lékař. V karanténě jsou desítky lidí

Ve studii Lonflit sledující 355 osob s nízkým rizikem a 389 osob s vysokým rizikem žilní trombózy během letů trvajících v průměru 12,4 hodiny bylo zjištěno, že použití kompresních punčoch výrazně snížilo výskyt žilní trombózy u rizikových cestujících z 4,5 na 0,24 procenta.

Pohybujte nohama a chůzi alespoň předstírejte

Nejdůležitější ze všeho je nezůstávat dlouho v jedné poloze. Pohyb svalů v lýtkách pomáhá žilám v jejich práci – odvádět krev zpět k srdci. Pokud to situace dovolí, je prospěšné se projít každé dvě hodiny střídavě po špičkách a po patách, případně po vnějších hranách chodidel.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Česko sevřela abnormální vedra: V zoo chladí ohrožené medvědy, záchranáři se nezastaví

Když není možnost se v dopravním prostředku projít, je dobré chůzi alespoň napodobit. Vhodnou prevencí proti otokům jsou cviky žilní gymnastiky, které rozhýbou svalově-žilní pumpu a omezí stagnaci krve. Některé cviky je možné provádět vsedě:

  1. Střídavě opírejte nohy o špičky a o paty. Můžete je při tom i lehce nadzvednout, aby měl pohyb v kotníku větší rozsah.
  2. Kružte nohama v kotníku, prostřídejte obě nohy.
  3. Posaďte se do sedu „nohu přes nohu“. Propněte špičku horní nohy, protáhněte chodidlo do délky a tlačte prsty od sebe, aby vytvořily tvar vějíře. Takto vytvoříte dojem velké nohy. Poté povolte, přitáhněte špičku a prsty stáhněte co nejvíc k chodidlu. Takto vytvoříte dojem malé nohy.

Nestyďte se dát si nohy nahoru

Podkládat si ve společnosti nohy nahoru je považováno za neslušné. Ovšem konvence by neměly bránit zdravotním potřebám. Například při čekání na přestup uleví položení nohou do vyvýšené polohy – ideálně 10 centimetrů nad úroveň kyčlí. Při tom je možné podložit nohy polštářkem nebo je opřít o paty.

Při polohování končetin se vlivem gravitace podpoří návrat krve k srdci. Aby měla relaxace patřičný zdravotní účinek, nesmí se nohy křížit. Překřížení nohou by utlačovalo žíly a krev by nemohla volně proudit. Pravdou ale je, že polohování řeší pouze následek, ne příčinu otoků, kterou může být i chronické žilní onemocnění.

Tipy, jak vyzrát na otoky nohou během cestování:

  • Před cestou i během ní omezte slaná jídla, sůl totiž podporuje zadržování vody v těle.
  • Připravte si na cestu dostatek nápojů. Hydratace zlepšuje krevní oběh. Vyhněte se však alkoholickým a kofeinovým variantám, které mohou naopak vodu v těle zadržovat.
  • Oblečte se na cestu do volnějšího a pohodlného oblečení, aby vás nikde neškrtilo. Těsné pásky, gumičky nebo upnuté boty mohou zhoršovat návrat krve a lymfy.
  • I při volbě bot myslete na své pohodlí a žíly. Zvolte takové, u nichž je možné povolit tkaničky, na delší let si případně přibalte lehké hotelové pantofle na přezutí.

Proč na dovolené u moře žíly víc trpí?

Někomu se otoky na dovolené zhorší, zejména pokud ji tráví v teplých krajinách pobytem na slunci. Teplo způsobuje rozšíření – dilataci – žil. Když se žíly rozšíří, sníží se jejich schopnost efektivně vracet krev zpět k srdci. Rozšířené žíly jsou náchylnější k poškození a zánětlivé reakci žilní stěny.

V teplém počasí navíc dochází ke zvýšenému pocení, což může vést k dehydrataci způsobující zahuštění krve. Dehydratace přitom může zvýšit riziko tvorby krevních sraženin a zároveň zhoršit návrat krve z dolních končetin. Viskóznější krev se totiž pohybuje pomaleji a více dráždí žilní výstelku, což často spustí zánětlivou reakci v žilách.

Vždy je pak třeba řešit příčinu, nikoliv jen projevy chronického žilního onemocnění. Rychlé řešení jako sprchování nohou studenou vodou uleví nepříjemným pocitům jen částečně. Léčba otoků nohou by měla být komplexní, přizpůsobená různým stádiím onemocnění a probíhat pod dohledem praktického lékaře, případně specialisty.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vedra ohrožují miminka na životech, varuje lékařka. Jak nejmenší děti nejlépe chránit?

Pokračovat na celý článek