Čtvrtek 17. červenceSvátek má Venku je 16 °C, Zataženo Déšť

Chlupatá radost. Plzeňské zoo se poprvé podařilo odchovat dvojčata lemurů korunkatých

Aktuálně.cz Před 5 hodinami

 Zoo Plzeň

Mláďata se narodila 14. června v pavilonu Madagaskar, který chovatelé pro zajištění co největšího klidu pro samici a mláďata pro návštěvníky uzavřeli, informovala dnes na facebookových stránkách zoo kurátorka chovu Kristýna Rothová.

Lemury korunkaté zoo chová od roku 2022, kdy přivezla samce a samici ze zahrad ve Francii a Nizozemsku. "Od té doby jsme měli dva porody, v roce 2023 i 2024. Bohužel tento druh je komplikovaný na odchovy mláďat. Samci se musejí oddělovat a ani tak to nebývá stoprocentní záruka úspěchu. Naše samice je ještě velmi specifická tím, že je velmi kontaktní vůči lidem, a to jak pozitivně, tak bohužel i negativně," uvedla Rothová.

Největší problém měli chovatelé při minulých pokusech o odchovy s rozptylováním samice návštěvníky přes sklo expozice. Proto, když v červnu samice opět porodila, rozhodli se pavilon zcela uzavřít.

Mláďata lemurů se podle chovatelky zhruba v 1,5 měsíci věku začínají pouštět hřbetu matky, podnikají první průzkumy a testují pevnou potravu. "To je přesně ten věk, kdy bychom chtěli expozici plně zpřístupnit návštěvníkům," sdělila Rothová. Zatím chovatelé zkoušejí nechávat samici ve venkovní voliéře a v nejbližší době zvažují zpřístupnění pavilonu na několik hodin denně.

V Česku tyto lemury chovala v minulosti pouze ostravská zoo, kde se také v roce 2015 narodilo na roky poslední mládě v Česku. V evropské asociaci zoologických zahrad EAZA tento druh chová 48 zařízení, podle aktuálně dostupných informací se za posledních 12 měsíců narodila mláďata pouze v pěti zoo, poznamenala Rothová.

Plzeňská zoologická zahrada má bohatou kolekci madagaskarských poloopic lemurů. Podle loňské výroční zprávy zde žijí z rodu Eulemur lemur hnědý, běločelý, rudočelý, rudobřichý, tmavý, korunkatý a límcový, dále lemuři kata a rákosoví, tři formy lemurů vari a čtyři druhy z čeledi makiovitých. Mnozí se také opakovaně množí.

Pokračovat na celý článek