Severokorejský režim potvrdil, že se na jeho území nachází 23letý americký voják Travis King. Korejská centrální tisková agentura (KCNA) napsala, že měl prchnout před „rasismem, který panuje v americké armádě“. Prohlášení KLDR je první zprávou od chvíle, kdy muž před měsícem překročil hranice. King si měl podle členů rodiny stěžovat na nerovné poměry v armádních složkách již dříve. Podle experta se nyní může stát „figurkou“ tamní propagandy. O případu informoval web CNN.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: OBRAZEM: Novinka americké armády. Ničivý „mini Abrams“ nese jméno po padlých hrdinech
KCNA zveřejnila prohlášení, v němž uvádí, že sám King přiznal „rozhodnutí přejít hranice do Severní Koreje“, a to hlavně kvůli „nerovnostem v americké společnosti“. Korejská služba také zmiňuje, že voják uznal nelegálnost překročení hranic, ale současně místní úřady přesvědčoval, že hledá azyl právě v KLDR či v jiné třetí zemi. Vyšetřování případu stále pokračuje, potvrdila agentura. Američané sdělili, že neobdrželi žádné zprávy o tom, jak je na tom King zdravotně či jak s ním místní úřady dosud zacházely.
„Podobné informace nemůžeme v současné době potvrdit,“ sdělily podle webu Financial Times americké špičky. „Nadále pracujeme na tom, aby se King vrátil v pořádku do vlasti. Naším hlavním úkolem je, aby se vojín dostal domů, a to za pomoci všech dostupných možností a komunikačních kanálů,“ zveřejnili představitelé Spojených států.
Kingův strýc Myron Gates pro web ABC News uvedl, že jeho synovec popisoval, že jakožto Afroameričan zažil během svého nasazení rasistické chování ze strany okolí. „Ptal jsem se ho, jestli je v pořádku, přičemž on najednou začal křičet: ‚Ne, snaží se mě zabít!‘ Říkal také, že jsou všichni rasisti. Něco s ním opravdu nebylo v pořádku,“ svěřil se Gates.
Vojínova sestra však podle citace Sky News řekla, že její bratr není typ člověka, „který by se dostával často do potíží“. Celá zpráva o jeho překročení severokorejské hranice jí tak zprvu zněla jako výmysl. „Je to naprostá šílenost, mluvila jsem s ním před sotva 48 hodinami,“ pronesla. Podle ní se King domů velmi těšil.
Analytici upozornili na skutečnost, že oficiální prohlášení Severokorejci vydali pouze den před tím, než se sešla Rada bezpečnosti OSN na zasedání, jehož hlavním tématem je porušování lidských práv v KLDR od roku 2017.
„Rada se musí zabývat hrůzami, zneužíváním a zločiny, kterých se každodenně dopouští režim Kima Čong-una nejen na svých občanech, ale také na lidech z ostatních členských států, například občanů Japonska či Jižní Koreje,“ uvedly země ve společném prohlášení.
Živoucí důkaz proti Západu
Podle experta na KLDR Andreje Lankova, který působí na Kookminově univerzitě v Soulu, byl uprchlý King využit jako „užitečná figurka tamní propagandy“ proti západní společnosti. Voják by tak mohl být v budoucnu „živoucím důkazem toho, že jsou západní společnosti ve své podstatě nedemokratické, rasistické a represivní,“ tvrdí Lankov. Dodává, že takový mediální obraz předznamenává velmi nízké šance na vojákův návrat do vlasti.
„Ve většině případů se u uprchlíků do diktátorských režimů, jakým Severní Korea je, brzy projeví naprostá deziluze a zklamání. Pokud budou v budoucnu vůbec propuštěni ze země, hrozí, že se rozhovoří o věcech, které jsou z pohledu nedemokratických vlád nevítané,“ vysvětlil odborník.
„Voják tak může být i nadále využíván pro severokorejské zájmy, aniž by se kdykoliv ukázal na veřejnosti nebo mu bylo umožněno vycestovat zpět do své vlasti,“ přiblížil možné scénáře Lankov.