Číňan bojující v řadách ruské armády tvrdí, že ho jeho nadřízení zavřeli na 21 dní do temné jámy s ocelovými mřížemi, kde bylo sotva místo na stání. Provinil se podle svých slov pří s velitelem o ochranné pomůcky. Čínský voják se připojil k ruskému boji proti Ukrajině, aby „okusil vojenský život v zahraničí“. Po roce na frontě je ale přesvědčen, že narukovat do armády Vladimira Putina bylo chybou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na Ukrajině už padlo 600 vojáků KLDR, tvrdí jihokorejský poslanec. Odkazuje na tajné služby
Zkušenosti z jámy, kde podle svých slov devětadvacetiletý mladík sotva zvedl hlavu, v něm zabily touhu bojovat za Moskvu a chce poslat vzkaz domů dalším Číňanům, kteří uvažují o zapojení do bojů. „Musím vyslovit pravdu a varovat ty iracionální Číňany – nechoďte sem,“ řekl. V telefonickém rozhovoru pro CNN uvedl, že se v současné době zotavuje ze zranění, které utrpěl na bojišti. „Armáda číslo dvě na světě je naprostý vtip,“ řekl voják a zmínil nevyhovující vybavení, nedostatečnou logistiku, špatné zacházení a těžkou korupci.
Otázka čínských žoldnéřů bojujících za Rusko se dostala do centra pozornosti celého světa poté, když ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začátku dubna oznámil, že Ukrajina zajala dva čínské bojovníky, a navíc tvrdil, že v ruských řadách jich je „mnohem více“. Zmíněný voják i další čínský bojovník, kteří bojovali na straně Ruska, řekli, že vědí o stovkách dalších.
Zvýšíme vám mužnost, tvrdí propagandistická videa
Rusko verbovalo čínské bojovníky prostřednictvím inzerátů na sociálních sítích. Příspěvky a doprovodná videa obvykle slibují dobrý plat a „zvýšení mužnosti“ těm, kteří se přihlásí. Všechna videa jsou v ruštině, ale jsou opatřena čínským překladem. „Nejsi chlap? Buď opravdový muž!“ hlásalo se v jednom z příspěvků.
Čínský bojovník začal videa vídat v roce 2023 na Douyin – čínské verzi TikToku. Jakmile se přidal k armádě, začal na sociálních sítích pravidelně zveřejňovat videa ze svého působení v moskevských řadách.
Původně byl vojákem Čínské lidové osvobozenecké armády, ale v roce 2018 ji opustil. Sledování reklam a videí od jiných čínských bojovníků na frontách v něm znovu probudilo „touhu po armádě“. „Cítil jsem se tehdy dost napumpovaný. Jako bývalý profesionální voják v Číně jsem si říkal, že musí existovat způsob, jak bych mohl přispět i tady,“ vzpomínal. Zároveň ale odmítl politické důvody. Prý chtěl jen bojovat. „Jsem prostě ryzí voják,“ řekl.
Peníze jako hlavní motivace
Mohl se sice rozhodnout bojovat za Ukrajinu, ale bylo snazší získat vízum do Ruska. Do Moskvy přijel na turistické povolení v listopadu 2023. Poté, co ho ruská armáda zpočátku odmítla, protože neuměl rusky, se přidal k žoldnéřské skupině Wagner a byl vyslán bojovat do oblasti Donbasu. O šest měsíců později, v květnu 2024, podepsal roční smlouvu s ruským ministerstvem obrany, které ho poslalo do Bachmutu. Podobné smlouvy podepsali i další zahraniční bojovníci.
Jeho smlouva prý nabízela 200 000 rublů (53 tisíc korun) měsíčně. Existovaly také bonusy – když získali ukrajinské území, dostali 50 000 rublů (13 tisíc korun) za každý kilometr. Právě peníze jsou podle něj hlavním důvodem, proč Číňané chodí do války. Jiný Číňan, který také bojoval za Rusko, řekl, že to, co si vydělal jako žoldák, je asi trojnásobek toho, co dříve vydělával doma.
On si prý vybral ruskou stranu, protože cítil, že „má převahu ve vojenské síle“. Jak uvedla odbornice na čínskou a ruskou politiku na Georgijské státní univerzitě Maria Repniková, tento názor není v Číně neobvyklý.
K proruskému postoji podle Repnikové se přiklánějí i státní média. „Způsob, jakým čínská média informují o válce, výrazně ovlivňuje, jak veřejnost vnímá probíhající invazi,“ sdělila Repniková. Někteří čínští bojovníci navíc v příspěvcích na Douyin vyjadřují svou touhu „jít proti nacistickému fašismu“ a označují válku za „speciální vojenskou operaci“. Krátce poté, co Zelenskyj upozornil Peking na problematiku čínských bojovníků na ruských frontách, však byla řada účtů na sociálních sítích zablokována.
Zajatí Číňané promluvili
Ukrajinské armádě se na Donbase začátkem dubna podařilo zadržet dva čínské vojáky. „Stalo se tak na ukrajinském území – v Doněcké oblasti. Byly u nich nalezeny identifikační doklady a bankovní karty,“ napsal na sociální síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
I oni popsali, jak byli naverbováni Rusy s příslibem vysokého výdělku. Podle jejich výpovědí ale realita na frontě neodpovídá slibům. Prohlásili také, že ruští vojáci nejsou tak silní, jak tvrdí.
„Čínským občanům, kteří se hodlají účastnit války, chceme říci, že by to neměli dělat. Všechno, čím nás Rusko krmilo, jsou lži. Jsou to lži. Rusko není tak silné, jak tvrdí, a Ukrajina není tak zaostalá,“ řekli čínští vojáci.
Podle webu Newsweek jsou zadrženými vojáky Wang Kuan-ťün, narozený v roce 1991, a Čang Žen-po, narozený v roce 1998.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bizarní vynález Rusů proti útočným dronům. Oplotili vozidla „ozdobou ze zahrádky“