Lidé si teď chodí na místo tragédie vyzvedávat osobní věci. Nosí tam květiny, plyšáky a svíčky. „Také pravoslavní kněží se přišli pomodlit k tomuto pomníku – zatímco vyšetřovatelé uvnitř ohořelých trosek koncertní haly stále nacházejí těla. Počet mrtvých by se tedy ještě mohl zvýšit,“ poznamenal reportér CNN Matthew Chance.
ČTĚTE TAKÉ: Mezi mrtvými z Moskvy je i královna krásy. Rusko odkrylo jména obětí, i z jiných osudů mrazí
K odpovědnosti za útok se opakovaně přihlásila afghánská odnož teroristické organizace Islámský stát. Spojené státy před touto hrozbou Moskvu varovaly, ruský prezident to však veřejně označil za pokus o zastrašování.
Mezi čtyřmi zadrženými Tádžiky je ženatý otec čtyř dětí i sotva dospělý mladík. Hrozí jim doživotí, mluví se však i o trestu smrti, který Rusko neuplatňuje od roku 1996. Soud zatím zadržené poslal do vazby, kde mají podle CBS NEWS zůstat do 22. května.
Kreml odmítl dál komentovat vyšetřování i stav podezřelých. Na všech je ale vidět, že byli brutálně zbiti. „Samozřejmě to má být i signál všem oponentům, že Rusko si teď už nebere servítky. A bude své oponenty, kteří se Rusku postaví se zbraní, tvrdě potlačovat a bude je i mučit,“ sdělil spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just.
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyjádřil Rusku po útoku solidaritu a nabídl Moskvě spolupráci při vyšetřování. Francie už také posílila bezpečnostní opatření v zemi na nejvyšší stupeň. „Skupina, která se podle všeho podílela na tomto útoku, se v posledních měsících několikrát pokusila o útok na našem území,“ upřesnil francouzský prezident.
O akutní hrozbě mluví i Německo. „Islámský stát – Chorásán je v současné době největší islamistickou hrozbou v Německu. V úterý tu zatkli kriminalisté dvě osoby podezřelé z plánování útoku ve Švédsku,“ uvedl mluvčí německého ministerstva vnitra Cornelius Funke.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nad Ruskem se vznáší přízrak dávných válek s islamisty, píše CNN. V čem je útok na koncertě jiný?