Obsazením koridoru Morag, který od sebe zcela odděluje oblasti měst Chán Júnis a Rafáh, izraelská armáda zcela izoluje Rafáh a jeho okolí a rozšiřuje tak na jihu Pásma Gazy nárazníkovou zónu na šířku asi pěti kilometrů. Toto území vymezené na severu koridorem Morag a na jihu podél egyptských hranic takzvaným Filadelfským koridorem tvoří přibližně pětinu celkové rozlohy Pásma Gazy.
ČTĚTE TAKÉ: Roztrhaná těla putují v pytlech za rodinou. Jak vypadá identifikace padlých na Ukrajině?
Kac uvedl, že izraelská armáda brzy rozšíří své bojové operace do dalších částí Pásma Gazy a dodal, že obyvatelé města Bajt Hanún na severu Pásma Gazy se již evakuují a že armáda obsazením tohoto prostoru rozšíří další z nárazníkových zón. Mluvčí armády mezitím vyzval k evakuaci obyvatele Chán Júnisu, a to poté, co byly z oblasti vypáleny tři rakety na Izrael, které byly ale před dopadem zneškodněny.
„Hamás není schopný chránit obyvatele ani území. Vůdci Hamásu se se svými rodinami skrývají v tunelech a v luxusních hotelech ... a využívají vás jako rukojmí,“ cituje The Times of Israel prohlášení ministra Kace. „Je čas povstat, zbavit se Hamásu a propustit všechna izraelská rukojmí. To je jediná cesta k ukončení války,“ dodal Kac.
Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy po útoku Hamásu a jeho spojenců na jih Izraele v říjnu 2023, při němž ozbrojenci zabili přes 1200 lidí a dalších 251 jich unesli jako rukojmí. Od počátku války bylo v Pásmu Gazy podle tamního ministerstva zdravotnictví spravovaného Hamásem zabito nejméně 50.912 Palestinců, přičemž od 18. března bylo zabito 1542 Palestinců, píše agentura AFP.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Izrael zabil mluvčího hnutí Hamás, potvrdila „jeho“ agentura. Nepřežil nálet na Džabáliji