Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse zažila turbulentní týden. Akcie jednoho z předních finančních ústavů v Evropě nejprve prudce padaly. Po oznámení švýcarské centrální banky o poskytnutí nouzového úvěru ve výši 1,2 bilionu korun však začaly opět posilovat. Černý scénář o pádu banky je nejspíš zažehnán. Přesto by měl být varováním, jak rychle se mohou velké banky dostat do existenčních problémů.
Pokud by podobně velká banka padla, tak by to mělo přímý důsledek i na český trh. Podle hlavního ekonoma Roklen Pavla Peterky, by se jednalo o značnou komplikaci. „Byl by to obrovský problém, který by na český trh dolehl,“ řekl pro CNN Prima NEWS Peterka.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Panika na trzích zasáhla i pražskou burzu. Ekonom radí, jak ochránit vklady v Česku
Při krachu velké společnosti by totiž Evropská centrální banka (ECB) či Evropská komise musely reagovat zavedením záruk či nastavením garančního systému. A to z důvodu, aby lidé hromadně nevybírali z bank hotovost.
„Pokud by velká banka padla, tak uvidíme pokles cen akcií i u dalších finančních ústavů. Následně by ECB přišla s úpravou základních úrokových sazeb. Jinými slovy, tempo poklesu inflace by se znatelně zpomalilo. Zdražování bychom zde měli delší dobu,“ řekl Peterka k možnému scénáři.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda připomněl, že akcie padaly také u francouzské skupiny Société Générale, která je matkou Komerční banky. Podobně na to byly i cenné papíry belgické KBC, jež má na českém trhu ČSOB.
Vlivem nervozity v bankovním sektoru oslabila i česká měna. Koruna se totiž vrátila na úroveň 24 CZK/EUR. Silná koruna je přitom jedním z nástrojů, jak chce Česká národní banka bojovat proti silné inflaci.
Na tuzemském trhu by se při pádu banky následně projevily změny v regulacích a u pravidel fungování bank. „To by mělo za následek například úpravy podmínek při poskytování bankovních služeb, jako jsou úvěry nebo hypotéky,“ řekl Peterka.