Úterý 29. dubnaSvátek má Venku je 7 °C, Jasno

DEN INVAZE: Neuvěřitelný šok, bomby a zpackaný výsadek. Tak začala válka na Ukrajině

CNN Prima News Před 2 lety

Byla noc. Brzy ráno, něco po třetí hodině. Vladimir Putin v mrazivém projevu potvrzuje obavy západních zpravodajských služeb a zároveň opařuje všechny, kteří stále doufali, že se Rusko nesníží k otevřenému střetu. Svět byl v šoku. Válka začala.

Štáb CNN Prima NEWS byl v době vypuknutí války na Ukrajině:

„Budeme usilovat o demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny,“ řekl Putin v projevu, ve kterém oznámil začátek takzvané „speciální vojenské operace“. Šéf Kremlu tvrdil, že bude „osvobozovat“ pouze Donbas.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Po válce zaplaví Afriku zkušení žoldáci. Hrozí další boje a migrace do Evropy, varuje expert

Útok ze všech stran

Sotva ruský prezident domluvil, začalo ale peklo na celé Ukrajině. Armáda Moskvy vtrhla do země ze všech stran. Z východu, od hranic Ruska, ze severu od Běloruska, ale také z jihu od Krymu. Tam byl ruský postup zvláště rychlý. Vůbec první informace a obrazové materiály o tom, že Rusko vtrhlo na Ukrajinu, přišly právě od Krymu. V noci se objevily také dezinformace o masivním ruském vylodění.

Kreml nezůstal u přesunu tanků a pozemních vojsk, hlavní šok přicházel ze vzduchu. Rusko totiž spustilo masivní bombardování celé Ukrajiny. Rakety dopadaly na Kyjev, Lvov, Mariupol i Oděsu. Moskva se zřejmě snažila o totální ochromení a zastrašení celého národa. Kyjev mezitím pohotově uzavřel letecký prostor a přerušil důležité dopravní tepny, což Rusku zkomplikovalo už tak složitou logistiku.

Bitva, která vše rozhodla

Dějištěm první klíčové bitvy, která ve finále rozhodla o osudu války, se stalo letiště Hostomel nedaleko hlavního města. Místo chtěli Rusové využít jako operační středisko pro následný bleskový vpád do Kyjeva. K ranveji proto v prvních hodinách invaze Moskva vyslala sestavu až tří desítek vrtulníků plných parašutistů, respektované složky ruské armády.

Ukrajinci ale zjevně včas pochopili úmysl okupantů a vyřadili přistávací dráhu z provozu. O letiště pak vypukla tvrdá bitva. Díky včasné reakci Ukrajinců neměli Rusové v daný moment dostatek vojáků k obsazení Kyjeva.

Přesto nepřítel v průběhu dalších hodin vypravil do hlavního města jednotky, které si měly „dojít“ pro prezidenta Volodymyra Zelenského. I v Kyjevě se ale Rusové za rozbřesku setkali s obřím odporem. A tehdy začínalo být jasná, že válka na Ukrajině nebude párhodinovou operací, ale dlouhým a vyčerpávajícím konfliktem.

Hostomel se tak stal místem, kde se bez přehánění rozhodlo o osudu Evropy. Kdyby Rusové letiště včas zabrali a skutečně se jim podařilo rychle obsadit klíčové posty Kyjeva, válka by se vyvíjela docela jinak. Sentiment by byl na straně Kremlu a směrem ke Slovensku by se valila statisícová armáda.

Pokračovat na celý článek