Atlantická meridionální cirkulace (AMOC), která představuje systém oceánských proudů v Atlantiku, a jejíž součástí je také Golfský proud, funguje jako obří globální dopravní pás. Odvádí teplou vodu z tropů směrem k severní Evropě, kde se voda ochlazuje, stává se slanější a klesá, načež se vrací zpět na jih, připomíná CNN.
ČTĚTE TAKÉ: Na Česko se ženou mračna z pouště. Auta může pokrýt prach ze Sahary, říká meteorolog
Vědci již desítky let bijí na poplach, pokud jde o stabilitu cirkulace, protože změnou klimatu se rozpouští ledovce, což narušuje rovnováhu teploty vody a soli, která určuje sílu proudů. Vědci nyní přišli se zcela novým způsobem modelování budoucnosti.
V superpočítači zkoušeli složité klimatické modely a simulovali postupný nárůst množství sladké vody v AMOC. Výsledky je šokovaly. Čím sladší voda byla, systém proudů v jejich modelu slábl, až se náhle zhroutil.
Katastrofa pro klima v Evropě
„Můžeme říct, že v rámci klimatických změn směřujeme k bodu zvratu,“ řekl spoluautor studie mořský a atmosférický výzkumník z Utrechtské univerzity v Nizozemsku René van Westen. Studie však neuvádí, kdy by mělo lidstvo této hranice dosáhnout. K tomu bude podle van Westena dalších výzkumů.
Pokud by systém proudů zkolaboval, dopady by podle studie mohly být katastrofální. V některých částech Evropy by mohlo dojít k poklesu teplot až o 30 stupňů Celsia v průběhu jednoho století. To by vedlo k razantní změně klimatu, která by se projevila během pouhého desetiletí nebo dvou. Jižní polokoule by se naopak měla oteplit. Například v Amazonii by se mohlo převrátit období dešťů a sucha, což by způsobilo vážné narušení ekosystému.
ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: V Kalifornii řádil hurikán. Ulicemi tekly proudy bahna, bez proudu byl milion lidí
Kolaps oceánských proudů by také mohl způsobit prudký vzestup hladiny moří o přibližně jeden metr, uvedl van Westen. „Studie potvrzuje, že AMOC má svůj bod zvratu, za kterým kolabuje,“ řekl CNN oceánograf z Postupimské univerzity v Německu Stefan Rahmstorf. Podle něj studie představuje významný pokrok v tom, co lidstvo o AMOC ví.
Kolaps již v roce 2025?
Jiná vědecká práce z roku 2021 zjistila, že AMOC je nejslabší za posledních tisíc let. A obzvláště alarmující – a také poněkud kontroverzní – zpráva zveřejněná v červenci loňského roku dospěla k závěru, že AMOC by mohla být na cestě ke kolapsu potenciálně již v roce 2025.
Přesto u některých vědců nadále přetrvává nejistota. Vedoucí vědecký pracovník Planetárního vědeckého institutu v Arizoně Jeffrey Kargel uvedl, že má podezření, že teorie „zůstane poněkud kontroverzní, dokud za rok neuvidíme důkazy“.
„Důležitou nezodpovězenou otázkou je, zda s pokračujícím oteplováním našeho klimatu dojde k náhlým změnám AMOC,“ dodal Kargel.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Meteorolog CNN Prima NEWS nastínil, jaké bude v příštích dnech počasí