Pátek 02. květnaSvátek má Venku je 27 °C, Polojasno

Dnešní mladí budou mít důchod jako žebračenku, aby se nebouřili, říká politolog Kubáček

CNN Prima News Před 2 lety

Při pohledu do své budoucnosti jsou mladí velice skeptičtí. Jak někteří z nich řekli redakci CNN Prima NEWS, plánují si na důchod spořit sami a do penze odejít dříve, a to na vlastní náklady. Jenže předčasný odliv budoucích důchodců z pracovního trhu může být pro stát zdrcující.

„Počítám, že budoucí vlády budou promýšlet nějaké sankce. Jenže v situaci, kdy máte málo a vidíte, že budete mít velice nízký důchod, na vás vůbec nefungují. Moudrá vláda by na to mohla jít dvojím způsobem: motivovat a vyzdvihovat dané profese,“ uvedl Kubáček.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: KOMENTÁŘ: Investujte a spořte na důchod. Za peníze, které nemáte a ani vám je nepůjčí

Motivaci politolog myslí například daňové zvýhodnění, aby se lidem vyplatilo pracovat až do důchodové hranice, ale také i při penzi. A navíc je třeba vyzdvihovat význam práce. „Je třeba různé profese oceňovat už jen z toho titulu, že budou nedostatkové. Společenská prestiž je často nejdůležitější,“ podotkl.

O výši důchodu v budoucnu bychom neměli mít nějaké optimistické představy. „V podstatě to bude žebračenka. U některých sociálních dávek máme pocit, že jsou lidem dávány, aby se nebouřili – nebo eliminovaly napětí ve společnosti. Otevřeně si řekněme, že takovou podobu bude mít i důchod,“ nastínil politolog.

Podle něj je pravděpodobné, že výše důchodu bude nakonec stejná pro všechny. „Stát bude muset vytvářet pocit, že když někdo pracuje, tak je to trendy – zvláště v určitých profesích. Už nyní na tom řada reklam nebo filmová produkce podprahově pracuje,“ dodal politolog.

Model rozděl a panuj

Při řešení důchodové reformy však na povrch vybublávají problémy společnosti. „Místo toho, aby politici přicházeli se schůdným řešením a vysvětlovali ho, vždy lacině utečou ke střetu společenských vrstev, potažmo generací. Před pár týdny se kolem valorizace penzí téměř odehrávala občanská válka,“ připomněl Kubáček.

Lidé nad 50 let se v takové atmosféře stali společenským nepřítelem číslem jedna. „Politici to dělali cíleně a nejsmutnější je, že šlo o vládní politiky. Stavěli lidi, kteří mají do důchodu daleko, proti těm, co jsou nyní v penzi nebo do ní brzy zamíří. Ukazuje se, že když nemají řešení, velice rychle tahají kartu ‚rozděl a panuj‘ – a tím si udrž politickou moc a volební převahu,“ zmínil politolog.

Osobně se vzhledem k politickým krokům vlády i opozice obává, že to hned tak neskončí. „Než aby politici přišli s rozumným řešením a připustili, že na to desetiletí kašlali, budou cíleně vytvářet napnelismy mezi generacemi a na poslední chvíli přicházet se silovými řešeními,“ dodal Kubáček.

Pokračovat na celý článek