„Pevně věříme ve volební úspěch a silné zastoupení kandidátů v Evropském parlamentu,“ uvedli zástupci Spolu ve společném prohlášení. Rovněž představili deset nejdůležitějších programových bodů, které nazvali jako „programové desatero koalice Spolu do evropských voleb“.
- Evropa vnitřně svobodná
- Evropa vnitřně bezpečná
- Obrana Evropy před hrozbami zvenčí
- Evropa konkurenceschopná
- Evropa energeticky nezávislá
- Zelená Evropa pro člověka
- Evropa propojená dopravní a informační infrastrukturou
- Prosperující zemědělství a živý venkov
- Evropa sociálně a kulturně rozmanitá
- Evropa budoucnosti
Podle informací CNN Prima NEWS se o společné kandidátce Spolu do evropských voleb jednalo dlouhé měsíce. Jasno mělo být již v září, celý proces domluvy se však výrazně protáhl.
Europoslanci z ODS totiž chtěli jít samostatně. Upozorňovali na různorodé názory jednotlivých stran na evropské půdě. Větší zájem o spojení jevili zástupci TOP 09 a KDU-ČSL. Velmi důležitý a zřejmě také klíčový byl nakonec postoj předsedů jednotlivých subjektů v čele s Petrem Fialou, který značku Spolu dlouhodobě podporoval i do Evropského parlamentu.
Mnozí analytici však dávají za pravdu původním obavám europoslanců z ODS a vnímají vznik evropského Spolu jako umělý slepenec. Zatímco KDU-ČSL a TOP 09 patří v rámci unijních frakcí k lidovcům (EPP), ODS je členem konzervativců a reformistů (ECR). Vládní strany Evropskou unii vnímají dost různorodě a mají odlišné pohledy například na zahraniční politiku, migraci, životní prostředí, energetiku, boj proti dezinformacím či přijetí eura.
Vondra již v rozhovoru pro CNN Prima NEWS potvrdil, že každá ze stran bude mít nadále svobodu vybrat si frakci a že ODS zůstane ve skupině Evropských konzervativců a reformistů.
V europarlamentu sedí aktuálně čtyři zástupci ODS, dva poslanci KDU-ČSL a tři mandáty získala TOP 09, která ale kandidovala společně se STAN. Příští volby do Evropského parlamentu se uskuteční v červnu 2024.