Úterý 08. červenceSvátek má Venku je 13 °C, Zataženo Déšť

Dostavba Dukovan bude ještě náročná, říká Zámečník. Jak megaprojekt ovlivní ceny?

CNN Prima News Před 3 hodinami

Zatím je brzy hodnotit, co za pátečním blackoutem stojí. Přesto můžeme říct, že dostavba jaderné elektrárny Dukovany je klíčová i kvůli tomu, aby se podobné situace neopakovaly?
Disponibilita a spolehlivost jaderných zdrojů v České republice je velmi dobrá. Předpokládám, že i u dalších dokončených investičních celků bude podobná. Ukazuje se, že kompetence k dobrému provozování elektráren, k jejich životnosti a údržbě jde Čechům velmi dobře. Můžeme si také všimnout, že podobným zlepšováním se navýšil výkon docela podstatným způsobem. To je velmi dobrý výsledek.

ČTĚTE TAKÉ: Jak si z lesa odnést košíky plné hub? Pomohou tři jednoduché rady i speciální mapa

Na konci tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany stály dvě společnosti: francouzská EDF a jihokorejská KHNP. Není riskem, že elektrárnu bude dostavovat KHNP, která dosud na evropském trhu nepůsobila a nic zde nepostavila?
Alternativou ke KHNP by byla společnost EDF, která staví elektrárny i s více než dvojnásobným překročením doby výstavby. Podobně se překračuje i rozpočet. Na domácím trhu i ve výstavbě jaderné elektrárny Baráka ve Spojených arabských emirátech se KHNP velmi daří. Dokáží si poradit se svými problémy v dodavatelském řetězci na výbornou. V Evropě je může čekat řada překážek a regulací. Za to KHNP ale nemůže. Navíc velmi dobře znají české prostředí, protože jihokorejští investoři jsou v České republice velice aktivní.

Zmínil jste u EDF překročení rozpočtu a délky dostavby. Jsou to důvody, proč se česká vláda rozhodla pro KHNP?
Jednoznačně. Navíc se k tomu musí připočíst i jejich cena. Uspěli v klíčových parametrech, že datum a cena platí. Jsou ochotní to garantovat, v opačném případě budou platit pokuty.

Jedním z velkých témat byly i české společnosti, které se na tendru budou podílet. Ministr průmyslu Lukáš Vlček po podpisu smlouvy uvedl, že stát začínal na nule. Už je ale 30 procent firem zasmluvněno a celková kapacita je až 60 procent. Proč je to tak důležité?
Jedná se o domácí politický problém. Když se objeví takto velká zakázka z veřejných peněz, tak se všude na světě požaduje, aby veřejné peníze končily u domácích dodavatelů. Ne vždy to ale dává smysl. Například v situaci, kdy si vytvoříte monopol domácích dodavatelů. Někdy jsou na to partneři ochotní přistoupit, ale pak vám nemusejí garantovat cenu ani dodací lhůty. Samozřejmě, že můžete podíl národní práce zvýšit na velké procento. Společnost ale může říci, že odmítá převzít záruku za subjekty, které si sama nevybrala. To bývá velký problém. Všichni bychom chtěli, aby naši subdodavatelé měli důstojné místo a podíl. Musí si ho ale vysoutěžit. V opačném případě to zaplatí spotřebitel energie. Ten si to ale nezaslouží.

Cena za elektřinu se garantovat nedá

Premiér Petr Fiala (ODS) dříve uvedl, že elektřina z nových bloků se bude vyrábět za 90 eur za MWh. Při stavbě britské elektrárny Hinkley Point C se ale tato cena uváděla v roce 2016 a nyní je okolo 110 eur. Je to rozumné takto dopředu cenu avizovat?
Taková je politika. Pokud neřeknete dopředu číslo, tak vám to budou mít ostatní za zlé.

Dá se to garantovat?
To vůbec. Můžeme si uvést číslo z nabídky a do té míry ho můžeme brát seriózně. Zvlášť, je-li opatřené garancí, že případné zdržení bude brát na sebe stavební společnost. Nic ale není založené do betonu. U takto komplikovaných staveb to nejde.

Proč se prodražuje a protahuje dostavba elektráren v Evropě?
Vezmeme si příklad Francie, která má jeden z nejvyšších podílů jaderné energetiky na trhu. Přesto má EDF už několik let komplikace na britské Hinkley Point C a ve finském Olkiluotu. Dříve problémy neměly. Vše začalo už v době regulatorní politiky po havárii v japonské Fukušimě. Nyní se k jádru postupně vracíme. Přerušení ale bylo velké a projevuje se to ve ztrátě kompetence firem. Dodavatelé navíc za tu dobu opustili trh. V takovém byznysu nemůžete podnikat zodpovědně. Některé věci se proto musí provést znovu, jako například navyšování výrobní kapacity nebo posílení personálu.

Podpis tendru byl brán jako velký úspěch. Co může hrozit do budoucna za překážky?
Zatím není hotový projekt a vůbec se nekoplo do země. To víte, že překážky ještě budou. Za sebou máme pouze jeden tendr, který byl náročný a složitý. Drtivá většina práce je ale před námi a tam se mohou projevit komplikace.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rychlejší výpovědi, delší zkušební doba a brigády od 14 let. Co se od června změnilo v zákoníku práce?

Pokračovat na celý článek