Jednání soudu provázejí zvýšená bezpečnostní opatření a kontroly, na dění dohlížejí vedle příslušníků Justiční stráže také policisté. Uvnitř soudní síně je podle zpravodajky pět těžkooděnců. Soud na jednání vydával vstupenky. Krátce po začátku Justiční stráž jednoho z příznivců ze soudní sítě vyvedla kvůli rušení.
ČTĚTE TAKÉ: Poštovní známky s portrétem Petra Pavla jsou v prodeji. Koupit je lze po deseti za 230 korun
Minulý týden museli kvůli narušení jednání o odvolání bývalé reportérky Jany Peterkové zasahovat v budově pražského městského soudu ve Spálené ulici policisté. Dav jejích sympatizantů tehdy vyvrátil dveře a domáhal se vstupu do jednací síně. Policie dva lidi zadržela, podle ní spáchali přestupek neuposlechnutí výzvy úřední osoby. Incident kriminalisté i nadále prověřují pro podezření z výtržnictví.
Peterková, která dorazila i na středeční jednání soudu, před 11:00 na chodbě soudu zkolabovala, poté jí pomáhali příslušníci policejního antikonfliktního týmu.
Příznivci obžalovaných před 09:00, kdy jednání soudu začalo, kvůli bezpečnostním kontrolám blokovali vstup do soudního areálu Na Míčánkách. Dostat se dovnitř jim zabralo desítky minut. Před soudní síní byla nejvíc slyšet Peterková a další aktivista Pavel Zítko.
Přítomní uváděli, že neuznávají český stát a soud, na který se dostavili, je podle nich „soukromá firma na úrovni instalatérů a topenářů“. Lidé na chodbě podle zpravodaje neustále skandovali, vykřikovali a kritizovali různé instituce, média a jednotlivce. Skandovali mimo jiné to, že chtějí větší sál, do kterého by se vešli. Opakovaně zpívali českou a slovenskou hymnu. Peterková vyhlásila minutu ticha za oběti vakcín proti covidu-19, ke které pustila hudbu. Později zkolabovala.
Tušla, kterého soudy již v minulosti pravomocně odsoudily za nenávistné výroky o Ukrajincích a vyhrožování, přivedla eskorta ještě před začátkem jednání neveřejnou částí soudu. Tušl je spolu s Čermákem a Masárem stíhán kvůli výtržnictví, a to kvůli tomu, že před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra podle státní zástupkyně předloni v listopadu pouštěli sirénu. Obžalovaní vinu odmítají.
Soudkyně nechala přehrát videa z obtěžování
Soudkyně na začátku nepovolila pořizovat obrazové záznamy přímo z hlavního líčení, proti čemuž se přítomní lidé ohrazovali. Nechala přehrát videa, na kterých jsou záběry obtěžování, kterého se podle obžaloby Tušl dopustil.
Tušl už v lednu před soudem odmítl, že by trestné činy spáchal. Nepopřel, že se Kubka snažil kontaktovat, lékař ale o něm podle něj lhal v médiích, chtěl si s ním proto promluvit z "očí do očí". Nesouhlasil také s tím, že od někoho žádal peníze. Čermák a Masár se v lednu vyjádřili k obtěžování Flegra tak, že trestný čin nespáchali.
Tušl, Čermák, Peterková a další na sebe upozornili během epidemie covidu, kdy se vymezovali hlavně proti očkování nebo vládním restrikcím proti šíření nemoci. Po ruské invazi na Ukrajinu odmítali českou pomoc Kyjevu i ukrajinským uprchlíkům v Česku. Peterková byla před týdnem pravomocně odsouzena k dvouletému podmíněnému trestu za šíření poplašných zpráv v době pandemie.Tušla soudy už dříve pravomocně odsoudily za nenávistné výroky o Ukrajincích a vyhrožování k 15 měsícům vězení. Čermákovi soud v Plzni v březnu nepravomocně uložil 5,5 roku za za podporu a propagaci terorismu. Podle verdiktu se loni ve videu na facebooku vymezoval vůči novele pandemického zákona a podněcoval diváky, aby aktivně, i za použití násilí, zabránili jejímu projednání a přijetí.
Na soudní jednání dohlížejí posílené hlídky Justiční stráže i policisté. „Policie je na místě, připravena asistovat Justiční stráži a nepřipustit žádné excesy. Instituce demokratického státu jsou nedotknutelné,“ uvedl na Twitteru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Minulý týden ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) s představiteli Vězeňské služby i soudů a poté i vláda řešili, jak zabránit podobným incidentům, jako se stal u pražského městského soudu s Peterkovou.