„Chyby Benjamina Netanjahu můžeme spatřovat ve dvou rovinách – první je evidentní podcenění bezpečnostní situace v Gaze a druhá, mnohem závažnější, je, že dlouhodobě sází na sílu,“ uvedl Drulák.
ČTĚTE TAKÉ: Jako nacisté za druhé světové války. V Paříži někdo označuje domy Židů, místní mají strach
To, že je Netanjahu nejvýznamnějším izraelským politikem za posledních 20 let, podle Druláka znamená, že nese i obrovskou odpovědnost za současnou situaci. „Palestinci měli několikrát v historii možnost určité dohody a udělali chybu v tom, že to odmítli. Ale posledních 20 let tuhle možnost nemají a ten, kdo se nechce dohodnout, je Izrael, především Netanjahu a jeho vláda,“ upozornil politolog s tím, že není v jejich zájmu, aby vznikl palestinský stát.
Předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL) ale upozornil, že Izrael se dlouhodobě o dohodu snažil: „Je tady jedna strana konfliktu, která udělala naprosto brutální ústupky. A potom tady máme nějaký výsledek, který znamená jen to, co jsme viděli – řezání hlav před rodiči,“ uvedl nekompromisně poslanec vládní koalice.
O tom, že Netanjahu ponese politické následky, nepochybuje ani místopředsedkyně sněmovního zahraničního výboru Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Oponovala však, že podle veřejných zdrojů naopak Izraelci Netanjahův postoj kritizují s tím, že je více obranný, než útočný.
Jermanová na závěr zdůraznila, že je to ale stále Izrael, kdo byl první napaden, a je třeba, aby prohlášení na půdě OSN nepřilévala olej do ohně: „Ta prohlášení by měla být vyvážená na obě strany. V současné době ale takový pocit nemám,“ poznamenala.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Naděje zhasly: Unesenou Němku, jež měla být v Gaze, radikálové sťali. Našla se její lebka