Středa 30. dubnaSvátek má Venku je 10 °C, Polojasno

Duševní zdraví mladých se zhoršilo. Hůře vycházejí s rodinou a mají méně blízkých

Aktuálně.cz Před 2 lety

 Shutterstock

Organizace si nechala vypracovat v pořadí již třetí výroční zprávu o duševním stavu světa. V průzkumu shromáždila odpovědi od více než 400 tisíc účastníků ze 64 zemí. Respondentů se ptala na jejich rodinné vztahy, přátelství a celkovou psychickou pohodu.

Z odpovědí vyplývá, že skóre takzvaného "kvocientu duševního zdraví" se na 300bodové stupnici za poslední dva roky snížilo o 33 bodů a stále nevykazuje žádné známky zotavení.

Průzkum rovněž zjistil, že mladí dospělí jsou ve srovnání s předchozími generacemi náchylnější k problémům s duševním zdravím. Lidé ve věku 18 až 24 let vykazují také nižší "sociální já", což je ukazatel, který měří, jak jedinec vnímá sám sebe a schopnost udržovat smysluplné vztahy. Je také třikrát pravděpodobnější, že příslušníci této věkové kategorie nebudou vycházet s rodinnými příslušníky - uváděli vyšší míru konfliktů s nimi.

Častěji také přiznávali, že nemají blízké přátele ve srovnání s osobami staršími 75 let, uvádí průzkum. "Tento trend, který byl patrný již před pandemií, představuje prudký zvrat vzorců zdokumentovaných před rokem 2010 a ukazuje spíše na dramatický pokles duševní pohody s každou mladší generací než na nárůst pohody s věkem," poznamenali autoři studie a dodali, že podle jejich zjištění také celosvětově ubývá rodinných vztahů.

"Tato data naznačují, že jsme dosud plně nedocenili hluboce vztahovou povahu lidské psychiky. Jakkoli se můžeme domnívat, že jsme každý z nás nezávislý, naše pohoda má hluboce vztahovou povahu," uvedla Tara Thiagarajanová, která organizaci Sapien Labs založila.

Video: Ketamin vás může zbavit deprese. A také s ním můžete uvíznout v pekle, říká Štrupl (30. 1. 2020)

Pokračovat na celý článek