Koncem června vystoupili na tiskové konferenci Zdeněk Hřib a Jana Komrsková s tím, že se jim nelíbí výše odměn pro management městské firmy PSAS. Odměny jsou podle nich výrazně vyšší než třeba v dopravním podniku (DPP). Piráti dokonce řekli, že chtějí k této otázce svolat koaliční jednání. Podle firmy výši odměn určil odborný benchmarking navržený předsedou dozorčí rady za Piráty Lukášem Wagenknechtem.
DÁLE ČTĚTE: Piráti hrozí vládě. Pokud nezveřejní dokumenty k bitcoinům, chtějí vyšetřovací komisi
Něco podobného ale Piráti přehlédli u další pražské firmy. Pražská rada nedávno projednávala hospodaření městské firmy Operátor ICT, která loni podle výroční zprávy skončila v mírné ztrátě, ale její představenstvo si přesto rozdělilo meziročně výrazně vyšší odměny. Závěrku městské firmy, která má na starosti IT projekty, nakonec radní neschválili. K výši odměn managementu v OICT se ale Piráti kriticky nevyjádřili. Obě městské firmy PSAS i OICT mají v gesci právě Piráti.
Na to, že si ztrátová firma zvýšila odměny pro vedení, upozornil Týdeník Euro. „Z výroční zprávy, kterou projednávala Rada hlavního města Prahy, vyplývá, že si členové představenstva přišli v průměru na 275 tisíc korun měsíčně. Po započtení odvodů činí celkový náklad na jednoho člena vedení 369 tisíc korun měsíčně. U firmy, která je přímo financována z městského rozpočtu a která navíc nevykazuje zisk, jde o mimořádně vysoká čísla,“ napsal týdeník.
Hřib: Firmy nelze porovnávat
Redakce CNN Prima NEWS požádala o vysvětlení předsedu Pirátů Zdeňka Hřiba. „Oba zmiňované případy jsou zcela oddělené nádoby, které nejde vzájemně porovnávat. Obě městské společnosti hospodaří za jiných okolností a v jiných odvětvích,“ uvedl Hřib. „Kdyby Pražské služby snížily počet a odměny svých ředitelů tak, aby jich neměly víc než dopravní podnik, který je pětkrát větší, ušetřené peníze se daly do platů řadových zaměstnanců,“ dodal.
Situace v OICT je podle Pirátů jiná a vinu hází na koaliční partnery. „Co se týče městské společnosti Operátor ICT, hospodaření za uplynulý rok bylo zásadně ovlivněno tím, že naši koaliční partneři ze Spolu neplní sliby, které dali voličům,“ uvedl pro redakci pirátský pražský radní pro oblast ICT, vědy a výzkumu Daniel Mazur s tím, že hospodářský výsledek městské společnosti mnohem více závisí na hlasování rady než na činnosti představenstva firmy.
Téma odměn v městských firmách čas od času rozvíří vody pražské politiky. A nejen městských firem, před půl rokem bylo velkým tématem dění okolo bývalého ředitele magistrátu hlavního města Martina Kubelky. Součástí byla i kritika Kubelky za vysoké odměny pro bývalou asistentku.
DÁLE ČTĚTE: Piráti se bouří proti vlastnímu lídrovi. Lhal nám o své komunistické minulosti, naznačují
Piráti slíbili odměny hlídat
Pro Piráty je téma odměn dlouhodobě důležité, i proto opomenutí zvýšení odměn ve ztrátové firmě budí otázky. Ve volebním programu pro komunální volby v roce 2022 Piráti slíbili prostřednictvím politiky odměňování zajistit, že tyto společnosti budou postupovat v souladu s dlouhodobým veřejným zájmem Prahy.
Zároveň jsou kvůli tomu sami pod drobnohledem opozice i médií. Na přelomu loňského a letošního roku byl Zdeněk Hřib kritizován za neoprávněně vyplacené odměny od firmy PRE Holding. Hřib se v červnu 2024 stal členem představenstva a funkci měl vykonávat zadarmo. Bránil se tím, že neoprávněně vyplácené odměny řešil hned na prvním jednání představenstva v září. Podle kritiků z řad opozice měl ale jednat dřív.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: EXKLUZIVNÍ MODEL: Spolu stagnuje, Piráti rostou. Stačilo! má průšvih, neprošlo by se do Sněmovny