- Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se snažil vysvětlit, že jeho nátlak na bývalého generálního ředitele Úřadu práce byl v souladu se zákonem: „Žádné držhubné ani žádnou odměnu, která by byla mimo zákon o státní službě, nic takového jsem nenabídl. A ani bych to nemohl vyplatit.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vondráček: Jurečkova reakce mě nepřekvapuje. U pětikoalice už jsem zvyklý na všechno
- Jurečka se poté bránil kritice poslance hnutí ANO Aleše Juchelky, podle kterého úřady práce špatně fungují. Podle ministra práce a sociálních věcí to je pouze dědictvím vlády Andreje Babiše: „Prosím všechny politiky hnutí ANO, aby se potkali se svým předsedou. Ať jim Babiš řekne, jak dva roky, když byl premiérem, posílal stohy dopisů a korespondence na ministerstvo práce. Tehdy vytýkal Janě Maláčové (bývalá ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD, pozn. red.), jak je řízen Úřad práce a jak neschopný je jeho generální ředitel.“
- Juchelka se poté obul do vládní koalice, aby přestala vypouštět do veřejného prostoru jednotlivé parametry změn důchodového systému. Navíc vládu Petra Fialy (ODS) obvinil z toho, že znevýhodňuje starší občany: „Už nemůžeme vypinkávat jednotlivosti, ale musíme se kouknout na reformu systémově. Budeme zvyšovat odvody u OSVČ nebo dohodářů? Bude se měnit věk odchodu do důchodu a jakým způsobem budeme měnit mimořádné valorizace? Připadá mi, že vláda má obsesi ze starobních důchodců. My řešíme jenom to, že důchodci mohou za saldo státního rozpočtu. Na tuto rétoriku naskakovat nechci.“
Koaliční rozepře nad úsporami ve státním rozpočtu
- Poslanec za STAN Josef Bernard obhajoval návrhy na úspory. Hnutí totiž v minulém týdnu přišlo s konsolidačním balíčkem, který se pouští i do zvyšování daní: „Musel bych být ekonomický Houdini a jako předseda rozpočtového výboru bych nedokázal tuto situaci vyřešit bez toho, aniž bych sahal do příjmové stránky rozpočtu.“
- Svého koaličního kolegu si ale začal dobírat místopředseda Poslanecké sněmovny z ODS Jan Skopeček. K návrhům hnutí STAN je totiž velmi skeptický: „Souzním s jakoukoliv ambicí hledat úspory. Nicméně když jsem se účastnil expertních jednání, tak mám pocit, že ODS je jediná strana, která chce úspory nalézt. Drtivá většina ostatních koaličních subjektů hledala řešení spíš na příjmové straně. Neznám ale balíček hnutí STAN. Z tezí, které unikly do médií, to vypadá, že není úsporný, ale má zvýšit daně firmám a fyzickým osobám.“
Hádka kvůli evidenci tržeb
- Slovní přestřelku ale přineslo téma zrušení EET zavedené minulou vládou. Poslanec hnutí ANO Martin Kolovratník proto přišel s kritikou, že současný vládní kabinet si může za ekonomické problémy sám: „Příjmy státního rozpočtu máte děravé jako cedník. Proč jste zrušili EET, které fungovalo?“
- To si poslanec ODS Jan Skopeček nenechal líbit, a aniž by se na svého oponenta podíval, odvětil: „Protože nic nepřinášelo.“
- Kolovratník se ale nechtěl nechat rozhodit: „Přinášelo až 20 miliard korun ročně.“
- Na částku okamžitě reagoval pobavený Skopeček: „A kde jste na to přišel? Vy jste srandovní. Alena Schillerová říkala 12 miliard, vy 20 miliard. A to bez jakýchkoli dokumentů. To je úplný nesmysl. Aspoň si ta čísla v hnutí ANO sjednoťte.“
- Poslanec opozičního hnutí SPD Radek Koten poté dostal otázku k tématu zátěže uprchlíků z Ukrajiny na státní rozpočet a jejich zaměstnanost. Rozmluvil si ale na úplně jiné téma: „Ekonomicky činní zde byli daleko více před vznikem konfliktu. Dále bych se vrátil k Evropské unii a kolik nám dává peněz. Podle mě nás Evropská unie o peníze připravuje. Chystaný Green Deal, norma EURO 7 a zákaz spalovacích motorů jsou obrovským zvěrstvem, které se chystá nejenom na české občany.“