Čtvrtek 15. květnaSvátek má Venku je 13 °C, Zataženo

Evropa zažije léto století, varují experti. Udeří extrémní vedra, vyvolá je „tepelná kupole“

CNN Prima News Před 6 hodinami

V létě udeří vedra, která překonají teplotní rekordy. Meteorolog Karsten Brandt vysvětlil pro web Bild, že očekávané teploty okolo třicítky mohou souviset i s nebývale teplým a suchým jarem. Malé množství srážek lze podle něj očekávat i v následujících měsících.

ČTĚTE TAKÉ: Na Evropu se žene Ines, spustí vydatné bouřky. Škody může páchat i silný vítr, varují experti

Teploty nad střední Evropou začnou razantně stoupat už v červnu a vydrží až do srpna, informuje rakouský web Heute. Může za to „tepelná kupole“, která se vytvoří nad jihovýchodem Evropy. Podle meteorologa Jana Schenka zasáhne až do střední Evropy, přinese vlnu vysokého tlaku vzduchu a s ní spojené slunečné počasí a vysoké teploty.

Měl by tak pokračovat trend stále se zvyšujících teplot. Web Bild informuje, že loňské léto bylo pro Německo historicky nejteplejším od dob, kdy se vedou záznamy o počasí. Odkazuje také na program Evropské unie pro pozorování Země Copernicus, který varuje, že extrémní projevy počasí se budou v budoucnu vyskytovat ještě častěji.

Američané to vidí jinak

Meteoroložka Dagmar Honsová ovšem webu Novinky.cz řekla, že se nebude dít nic jiného, než na co jsme zvyklí poslední dvě dekády. Podle ní je velmi obtížné předpovídat letní počasí, protože se ještě stále jedná o časově vzdálené období.

Upozornila i na fakt, že americké modely předpovědi počasí s žádným extrémnějším výkyvem teplot nepočítají. V červenci by podle nich naopak mělo spadnout nadprůměrné množství srážek, které by mohly vedrům zabránit.

Český hydrometeorologický ústav ve své tiskové zprávě informuje, že loňské léto bylo třetí nejteplejší od roku 1775. Poukazuje i na vývoj tohoto trendu – šest nejteplejších lét od roku 1775 bylo v tomto století, z čehož pět připadalo na posledních 10 let.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rachot a dunění, jako když padá zeď, popisovali lidé z Mirotic zemětřesení. Experti tápou

Pokračovat na celý článek