27. červenceSvátek má Venku je 21 °C, Skoro Zataženo

EXKLUZIVNĚ: Volby by ovládlo ANO, druhá ODS posiluje. Lidovci se dál propadají, ukazuje průzkum

CNN Prima News Před 1 rokem

„Je třeba vzít v potaz, že data sbíráme v polovině volebního období, kdy obecně klesá zájem o politiku. Více lidí by nyní nešlo k volbám a lidé též méně zohledňují možné volební strategie, jako je například kalkulace s pětiprocentní hranicí vstupu do Sněmovny. Prozatím také nebyly ohlášeny žádné koalice pro příští sněmovní volby, ani se plně nerozeběhla kampaň před eurovolbami,“ vysvětluje analytik STEM Martin Kratochvíl.

ČTĚTE TAKÉ: Fiala není silný lídr a voliči ho trestají, říká k nedůvěře Schmarcz. Popsal premiérovy chyby

Navzdory těmto faktorům je zřejmé, že dominantním subjektem na české politické scéně zůstává hnutí ANO, které jako zdaleka jediné dosahuje dlouhodobě zisků přes 30 % voličů s široce rozkročenou voličskou základnou. Nyní v průzkumu získalo 32,9 procenta.

Na druhém místě skončila ODS, která po loňském poklesu, zřejmě způsobeném protivládními protesty a vrcholící špatnou ekonomickou situací domácností v důsledku inflace, posílila o tři procentní body na celkových 14,5 procenta.

Za ní jsou Piráti se ziskem 10,5 procenta hlasů a za nimi SPD s 9,3 %. Kolem hranice pěti procent nutné pro vstup do Sněmovny se pohybují Starostové s 6,6 procenta, u nichž by vstup do Sněmovny byl prakticky jistý, a TOP 09 s 5,2 procenta. Těsně pod hranicí pěti procent končí KSČM s 4,5 procenty, ČSSD s 3,6 a KDU-ČSL s 3,1 procenty.

Struktura voličů je nadále podobná. Hnutí ANO nachází významnou oporu u občanů bez maturity a zvláště u lidí starších 60 let. Oproti tomu strany vládní koalice si stojí dobře u lidí s vysokoškolským vzděláním, zatímco u nižších stupňů vzdělání je jejich pozice slabší.​ Mladí voliči nejčastěji volí Piráty. Nejpevnější jádro voličů odhodlaných volit svou stranu má ODS a hnutí ANO.

Hrozbou není ani Rajchlovo PRO

„Co se týče přesunů voličů mezi stranami, tak nepozorujeme větší výkyvy. Hnutí ANO je nadále suverénním lídrem opozice a protestní hlasy stále sbírá především SPD, jehož stabilní pozici kolem 10 procent neohrozila ani relativně nová konkurence v podobě strany PRO,“ hodnotí Kratochvíl nejnovější data z politické scény s tím, že fluktuace hlasů probíhá především uvnitř bloku vládních stran, případně uvnitř bloku stran opozičních a přechody mezi těmito bloky jsou velmi vzácné.

Strany vládní koalice sice od sněmovních voleb v součtu mírně ztratily, jejich voliči se však výrazněji nepřesouvají k jiným uskupením, neboť v nich nevidí jasnou alternativu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak je to s důvěryhodností českých politiků? Podívejte se, kteří státníci propadli a kterým se naopak dařilo získat podporu občanů.

Pokračovat na celý článek