Hnutí ANO se od začátku roku pohybovalo mezi 33 a 36 procenty, posléze ovšem oslabilo. Nyní by podle exkluzivního výzkumu ústavu STEM pro CNN Prima NEWS získalo 32,2 procenta, což by největšímu opozičnímu subjektu přineslo 77 poslaneckých mandátů. Zatím se tudíž zdá, že se jeho výraznější propad přinejmenším zastavil.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Koalice Spolu má až tři skrytá procenta hlasů. O krizi u ANO nemůže být řeč, popsal šéf STEM
„Hnutí zůstává hlavní silou politické scény a je neohroženo v pozici lídra opozičních hlasů se široce rozkročenou voličskou základnou. O část voličů ANO se může ucházet několik uskupení, hlavně SPD, Stačilo! a Motoristé sobě,“ okomentovali výzkumníci nejnovější volební model. Hnutí ANO nachází významnou oporu především u občanů bez maturity a u lidí starších 60 let. U žádné sociodemografické skupiny ale vyloženě nepropadá. Častěji by jej volily ženy.
Naproti tomu se podpora vládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) od začátku roku pohybuje mezi 16 a 20 procenty. „Poslední měsíc stagnuje na horní hraně tohoto rozpětí a též nyní by získala 19,5 procent. Konsolidace jejich podpory tak prozatím nepokračuje, ale ani neopadá. Koalice Spolu má nadále poměrně vyváženou podporu napříč skupinami podle věku i pohlaví,“ uvádí analýza STEM, podle níž by koalice vybojovala 46 křesel v dolní komoře.
Také hnutí STAN má relativně stabilní pozici. V polovině dubna by dosáhlo podpory 10,1 procenta a zisku 22 mandátů. Jeho podpora mezi Čechy od začátku roku v modelu STEM kolísá mezi necelými 10 a 13 procenty, nyní se tak vládní uskupení nachází spíše na spodní hranici.
Hnutí SPD se společným postupem s hnutím PRO, Trikolorou a se Svobodnými dále daří konsolidovat podporu a posílit roli hlavního reprezentanta protestních hlasů. Jeho nejsilnější jádro elektorátu tvoří především lidé bez maturity a voliči staršího středního věku.
„V aktuálním modelu by ve spolupracujícím formátu získalo podporu necelých 11,6 procent a 26 poslanců. Potvrzuje tak posun na třetí místo v modelu před hnutí STAN. Nadále sdílí velkou část potenciálních voličů především s hnutím ANO,“ sdělili redakci CNN Prima NEWS výzkumníci ze STEM.
Nad pěti procenty je těsno
Největší „mela“ nicméně probíhá na samotném prahu vstupu do Poslanecké sněmovny. Na pětiprocentní hranici se ocitají hned tři politická uskupení: Piráti, Stačilo! a Motoristé sobě. Nad jejich možným vstupem do dolní parlamentní komory proto nadále visí otazník. Všechny jmenované strany by mohly získat okolo 10 poslaneckých mandátů.
Systém přerozdělování mandátů v České republice tradičně zvýhodňuje subjekty s největším ziskem hlasů. Takový „bonus pro vítěze“ bývá tím větší, čím výraznější je rozdíl mezi prvním a ostatními. Výhodu podle ústavu STEM mají rovněž strany s rovnoměrně rozloženou podporou napříč kraji, případně ty, které výrazně uspějí ve čtyřech nejlidnatějších krajích – v Moravskoslezském, Jihomoravském, Středočeském a v Praze – kde se rozděluje téměř polovina všech mandátů.
Většina stran a hnutí již ohlásila společný či samostatný postup. Podle analýzy zbývá již jen málo relevantních sil, u kterých se neví, v jakém formátu budou usilovat o sněmovní lavice. Jmenovitě jde o SOCDEM, Přísahu a Zelené. Poslední jmenovaní jednají s Piráty, na společném postupu se ale ještě nedohodli.
Jak by dopadly volby podle jednotlivých krajů? Kde by dominovala koalice Spolu a kde opoziční ANO? Podívejte se na další data z exkluzivního výzkumu pro CNN Prima NEWS.