„Je schopen vypálit 40 raket ráže 122 mm během několika minut, a to na cíle v dálce až 20 kilometrů,“ říká v úvodu Zrno, zatímco sleduje příjezd raketometu s československými kořeny. Na Ukrajinu zamířilo ze skladů tuzemských zbrojařů několik kusů v různých variantách. RM-70 s označením Vampire je pak nejmodernější verzí.
Jakmile vozidlo zastavilo, musel štáb CNN Prima NEWS bleskurychle naskočit, aby se mohl raketomet dát znovu do pohybu. Všichni se totiž nacházeli jen pár kilometrů od první bojové linie, tudíž byli zároveň na dostřel ruské artilerie.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Exkluzivní pohled do Časiv Jaru: Štáb CNN Prima NEWS natáčel akci Ukrajinců s drony
Stačilo, aby setrvali na místě déle, než by měli, a už by na ně letěly první šrapnely. Rychlost a maskování jsou proto jedinou možností, jak přežít na bojišti, a i to je důvod, proč raketomet vždy pálí z jiného místa.
Tatra? Tak to je pohoda
Po krátké projížďce nachází Ukrajinci vhodnou pozici pro palbu. Stačilo pár vteřin a během okamžiku zamířila na ruské pozice salva o pěti raketách. Rovněž nyní následoval rychlý nástup na vozidlo a odjezd, než se nepřátelé zorientují a provedou odvetnou dělostřeleckou palbu.
Mimo akci tráví ukrajinská osádka v hluboké zemljance, obklopené porostem a mimo zraky nepřátelských dronů. Řidič raketometu si český stroj nemohl vynachválit – a to nejen její palebnou sílu, ale také silný a spolehlivý podvozek. „No jo, Tatra, to je pohoda. To ruský Ural, po něm člověka bolí svaly, a ještě se zpotí,“ řekl štábu CNN Prima NEWS.
Natáčení na frontě u Soledaru ovšem bylo náročné a riskantní, jak sám přiznal také válečný reportér Zrno. „Z hlediska domlouvání to bylo to nejtěžší natáčení vůbec. Nebýt pomoci ministryně obrany Jany Černochové (ODS), tak by se to asi nepovedlo,“ napsal na Twitter.
Stejně to vidí i kameraman Petr Židek. „Prozatím nejnáročnější akce, co se týká domluvy a realizace. Dostat se k raketometu trvalo čtyři měsíce, ale stálo to za to,“ podotkl na svém profilu.