Jednou z žen, které se dostaly do premiérové skupiny účastnic, je 36letá Ajaka Suzukiová, která za větší otevřenost festivalu léta bojovala. Novinářům na tiskové konferenci řekla, že o účasti na slavnosti snila od doby, kdy byla malá. „Mohlo se mi to splnit, jen kdybych byla chlapec,“ citoval ji deník Jomiuri Šimbun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zdechněte, křičel žhář z Kjóta na animátory. Dostal trest smrti za masovou vraždu 36 lidí
Vyvrcholením festivalu je pochod mužů k šintoistické svatyni. I v chladném počasí na sobě při něm mají pouze bílé bederní roušky, ponožky a čelenky a na závěr se snaží ve velké tlačenici uspět a dotknout se jednoho „vyvoleného“, na kterého tak přenesou všechnu smůlu a neštěstí, které by je mohly čekat v nadcházejícím roce.
Ženám se letos v Japonsku poprvé po 800 letech otevřel i ohňový festival Kacube v prefektuře Šiga, v jiných ohledech ale země dál lpí na tradicích. Týká se to například zápasů sumó, kde ženy nesmějí vůbec vkročit do zápasnického kruhu dohjó. V roce 2018 se musela japonská asociace zápasu sumó omluvit zdravotnicím, které do ringu přispěchaly poskytnout pomoc místnímu starostovi, ale byly z něj vykázány.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dojemná zpověď Tchajwance: Obdivuji Izrael i Ukrajinu. Bojují proti tyranům za existenci