„Je to deja vu. Byli jsme v podobné situaci jako Fialova vláda. Zdědili jsme rozpočet s 230 miliardovým schodkem. Bylo to podobné, ne tak vážné, nyní vidíme souběhy několika krizí. Přesto jsme okamžitě přepracovali rozpočet, což bylo nesmírně složité, a schválili Topolánkův batoh,“ vzpomínal expremiér.
Topolánkovým batohem byl nazýván souhrn zhruba padesáti novel, který jeho vláda přijala v obdobně komplikované situace, v jaké se nyní nachází Fialův kabinet. Proto mu radí, aby změny „nekouskoval“ a přišel s ucelenou reformou důchodového systému namísto jedné parametrické změny, která se týká valorizace důchodů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: KOMENTÁŘ: Pravé peklo teprve přijde. Boj o penze míří do ulic, otěže přebírají odbory
„Měl jsem křehkou partu, musel jsem každý hlas zoufale shánět. Za tři roky vládnutí jsem dvakrát vládu a poslance postavil před jasné dilema: buď to schválíte, nebo okamžitě končíme. Naprosto brutálním způsobem jsem je vydíral, že hypotéky, které mají nabrané, nebudou moci platit, protože podám demisi. Fiala se nachází v podobné situaci,“ konstatoval.
Podotkl, že snížením výšky valorizace premiér zatahuje záchrannou brzdu. „Důchodový účet byl už v propadu 21 miliard a pokud by se schválila valorizace v původním objemu, dostane se do minusu dalších 34 dalších miliard. Změna valorizace znamená jen minus 15 miliard. Důchodový účet vykazuje deficity a není možné ho financovat z běžných výdajů nebo zvyšovat daně,“ zdůraznil.