Předseda vlády Petr Fiala se účastnil jednání unijních lídrů v Bruselu. Podle něj je odpudivé, jak Rusko unáší děti z Ukrajiny. „Musím připomenout, že všichni lídři odsuzují zrůdné únosy ukrajinských dětí do Ruska. Unesené děti se musí vrátit zpět a viníci musí být potrestáni,“ řekl Fiala.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajinci zdevastovali ruské raketové systémy. Kyjev se chlubí záběry, okupanti přiznali ztráty
Premiér také připomněl jednoznačnou podporu Ukrajiny ze strany zemí Evropské unie. „Je jednotná a stále silnější. Projevuje se to na dohodě o dodávce munice. Státy si navíc uvědomují, že je potřeba jednat rychle. Český průmysl se aktivně zapojuje,“ řekl Fiala s tím, že státy uzavřely dohodu na dodávku milionu kusů dělostřelecké munice na Ukrajinu.
Státy se také shodly na nutnosti uvalení zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten vydal Mezinárodní trestní soud už minulý týden. Jedním z důvodů vydání zatykače jsou mimo jiné únosy dětí. „Jedná se o první a symbolický krok,“ dodal Fiala.
Snaha o návrat unesených dětí
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po čtvrtečním prvním dni summitu prohlásila, že spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckým uspořádá mezinárodní konferenci s cílem získat podporu pro vyhledávaní tisíců unesených dětí a jejich navracení na Ukrajinu.
Šéfka komise vyčíslila počet unesených dětí na 16 200, navrátit se jich podle ní zatím podařilo 300. Generální tajemník OSN António Guterres, který ve čtvrtek s lídry poobědval, podle německé političky slíbil v této věci spolupráci agentur mezinárodního společenství.
Většina unijních zemí prosazovala, aby se v závěrech čtvrtečního summitu objevila formulace, že Evropská rada vítá vydání zatykače na ruského prezidenta. S tím podle diplomatů nesouhlasilo Maďarsko, kvůli jehož odporu summit zatykač jen „vzal na vědomí“.
Šéf kanceláře maďarského premiéra Viktora Orbána, považovaného mnohými unijními politiky za Putinova spojence, ve čtvrtek uvedl, že Budapešť by ruského vůdce na základě zatykače nezadržela.