Po několika odkladech se izraelská investiční platforma eToro ve středu 14. května oficiálně zařadila mezi veřejně obchodované společnosti. Její akcie se nově obchodují na americkém trhu Nasdaq pod tickerem ETOR.
Firma upsala více než 11,9 milionu akcií za cenu 52 dolarů za kus, tedy nad původním cenovým rozpětím 46 až 50 dolarů. Celkem primární nabídka akcií (IPO) vynesla 620 milionů dolarů, čímž se tržní kapitalizace eTora přiblížila čtyřem miliardám dolarů.
Po letech nejistoty se nad eTorem konečně rozestoupily mraky a aktuálně se zdá, že je vše sluncem zalité. Nabídka potrvá minimálně do 15. května a zahrnuje přibližně 5,9 milionu nových akcií, které prodává samotné eToro, a stejný počet cenných papírů, jež do prodeje uvolnili stávající akcionáři.
Společnost tím vstupuje na burzu jako přímý konkurent Robinhoodu, který šel na veřejný trh v roce 2021 a jehož akcie od začátku letošního roku zpevnily přes 55 procent.
IPO vzbudilo mimořádný zájem a nabídka akcií byla několikanásobně přeupsána, což odráží silnou poptávku i pozitivní vývoj hospodaření.
V loňském roce zaznamenalo eToro meziroční růst tržeb o 225 procent, přičemž čistý zisk dosáhl 192 milionů dolarů. Společnost v současnosti působí v 75 zemích a má více než tři a půl milionu aktivních účtů s vloženými prostředky.
Obchodní model eTora je silně orientován na kryptoměnový trh. V roce 2024 tvořily tržby z kryptoměn 96 procent celkových příjmů firmy. To znamená, že jde prakticky o „čistou sázku“ na sektor digitálních mincí, navzdory tomu, že platforma nabízí i obchodování s akciemi, komoditami nebo klasickými měnami.
Svoji „dvorní“ pozici se firma snaží dále posílit, když například zalistovala 29 nových kryptoměn, z toho sedmnáct označila za experimentální aktiva. Hrubá marže z kryptoproduktů přitom dosáhla 2,7 procenta, což je přibližně dvojnásobek toho, co generuje největší americká kryptoměnová burza Coinbase na retailových obchodech.
Podle Štěpána Hájka, analytika z J&T Banky, je načasování emise z investorského pohledu velmi příznivé: „Retailovým brokerům nejvíce pomáhá k ziskovosti vysoká volatilita na trzích, a právě současné prostředí (kdy zažíváme vysoké politické i ekonomické turbulence) je tedy velmi příznivé. Hádám, že většina ziskovosti bude z pákových produktů typu CFD, které bude ,dotovat‘ levné nákupy akcií a ETF.“
Hájek zároveň upozorňuje na specifický byznys eTora: „Jde o standardní model brokerů, kteří fungují částečně jako market makeři, tedy stojí na druhé straně klientovy pozice. Právě na produktech CFD jsou pro brokery, jako je eToro, vysoké marže.“
Z investičního pohledu vidí titul jako potenciálně zajímavý, ovšem s výhradou: „Osobně bych hned po IPO investovat nedoporučoval. Poslední roky bylo nových emisí málo a řada institucionálních investorů může vyhnat cenu akcie vysoko nad upisovací cenu,“ míní Hájek.
Investoři by podle něj raději měli počítat s výraznou volatilitou. Finanční výkonnost eTora je silně závislá na aktivitě drobných investorů, kteří často emotivně reagují na náladu na trzích. To zvyšuje riziko výkyvů jak ve výsledcích, tak v ceně akcií. I proto analytici doporučují sledovat první dny obchodování s opatrností.
Během prvního obchodního dne investoři potvrdili svůj apetit. Akcie eTora posílily téměř o 29 procent a uzavřely na ceně 67 dolarů. To znamená, že tržní kapitalizace firmy se dostala zhruba na pět a půl miliardy dolarů. Výrazná poptávka po titulu tak potvrdila silný zájem, který se projevil už při samotném IPO.
Na Nasdaq si dělají zálusk i další kryptofirmy, spekuluje se například o burze Kraken nebo emitentovi stablecoinu Circle.
O tom, jak se firmě povede dál, rozhodne také aktuální nálada na trhu s digitálními aktivy. Tam je momentálně slunečno, jenže jak ukazuje historická zkušenost s kryptem, je to jako s počasím na horách. Může se změnit nečekaně rychle a prakticky kdykoli.
The post Firma eToro vstoupila na burzu. Investoři ji ocenili skoro na čtyři miliardy dolarů appeared first on Forbes.