04. květnaSvátek má Venku je 13 °C, Zataženo Déšť

Francie má za sebou další noc plnou výtržnictví, policie zatkla několik stovek lidí

Aktuálně.cz Před 1 rokem

 Reuters

Kolem pátečních 3:00 bylo po celé zemi zatčeno 421 lidí, z nichž většině bylo od 14 do 18 let, uvedla kancelář ministra vnitra. Bezpečnostní složky se nyní podle zprávy citované policejním zdrojem AFP obávají, že se násilí během několika následujících nocí stane "plošným".

V Paříži na ulici Rivoli, která vede k muzeu Louvre, lidé vyrabovali několik obchodů a další zapálili. Požáry, rabování a ohňostroje provázely v noci obyvatele nejen v centru, ale i na většině předměstí, kde zábavní pyrotechnikou stříleli lidé na policisty a zapalovali vše od popelnic přes auta po autobusy.

Nejméně tři města podle AFP zavedla v různých podobách zákaz nočního vycházení po několik následujících dní.

Pernou noc zažili hasiči v Lille, kteří se přesouvali od jednoho požáru k druhému. Plameny zachvátily obchody, domy, kanceláře, radnice či divadlo, ale i několik základní škola, lidé - zejména "velmi mladí" také ve velkém rabovali obchody a supermarkety, uvedly místní úřady.

"Incidenty jsme zaznamenali po celé Francii, ale situace v regionu Île-de-France a v Paříži byla mimořádně napjatá, policie nebyla schopna vzhledem k velkému počtu případů vše zvládnout," řekl AFP vysoce postavený policejní zdroj. Jiný anonymní zdroj z francouzského kabinetu uvedl, že násilností bylo méně, než se očekávalo, s výjimkou Nanterre, odkud mladík zastřelený policií pocházel.

Vše začalo smrtí 17letého mladíka

Sedmnáctiletý Nahel přišel o život v úterý ráno krátce poté, co ho policie zastavila při řízení vozu. Když odmítl uposlechnout její výzvu a znovu se rozjel, jeden z policistů po něm z bezprostřední blízkosti vystřelil. Mladý muž, který má severoafrické kořeny, zranění krátce poté podlehl.

Video střelby se rychle rozšířilo na sociálních sítích a Francouze hluboce šokovalo, napsala agentura AP. Nahelova rodina a její právní zástupci sice přímo neřekli, že incident souvisel s jejich etnickou příslušností, největší dopad ale i přesto měl zejména v přistěhovaleckých čtvrtí. Děti místních obyvatel, které jsou už narozené ve Francii, si stěžují, že jsou vystaveny častějším policejním kontrolám, než bílí Francouzi či obyvatelé bohatších oblastí.

Chování policie kritizují i lidskoprávní skupiny a aktivisté bojující proti systematickému rasismu.

Pokračovat na celý článek