Středa 30. dubnaSvátek má Venku je 12 °C, Jasno

Guide to Japan. Sedm neokoukaných lokalit pro fajnšmekry

Forbes Před 9 hodinami

Japonsko není jen Tokio nebo Kjóto, ačkoli právě do těchto míst míří většina lidí, která navštíví moji oblíbenou utopickou fantazii poprvé. Obě města mají bezpochyby své kouzlo. Tokio jako moderní metropole stále platí za to nejlepší místo, pokud chcete zažít blikající velkoměsto, tak jak ho znáte z filmů. A Kjóto je stále hlavním sídlem chrámů a představí vám zemi tradic, čajových rituálů i řemesel.

Pokud se ale do Japonska vypravíte na déle než třeba týden, budete se chtít možná podívat i do částí, které jsou o něco méně „profláklé“. Dalším důvodem ke zvážení menších měst a oblastí je fakt, že Japonsko se za poslední dekádu stalo velmi oblíbenou turistickou destinací.

Ani v jednom z měst tedy rozhodně nebudete sami a například tlačenice u chrámů v Kjótu je, hlavně o víkendech, spíše pro otrlé. Pokud nemáte rádi davy, je dobré se některým atrakcím vyhnout o víkendech nebo japonských svátcích. Můžete také zvážit vypravit se sem v obdobích, která nejsou tolik turistická, například v lednu, únoru nebo v květnu.

Rozhodnete-li se zemi trochu prozkoumat, vašimi kamarády se stanou pověstné japonské vlaky. Ty vás rychle dostanou prakticky všude po hlavním ostrově. A i v případě, že zamíříte do opravdu vzdálené lokality, můžete využít velmi levných vnitrostátních letů s japonskými aerolinkami Jetstar nebo Peach. S těmi se dostanete doslova za tisícovku třeba z Tokia do Sappora.

Kam tedy můžete zamířit, hledáte-li trochu specifičtější zážitek?

Kanazawa kvůli tradicím

Jedno z mála měst na západním pobřeží představuje skvělou alternativu k stále přeplněnějšímu Kjótu. Podobně jako to je i Kanazawa plná tradičních chrámů, svatyní a krásných zenových zahrad. Má také vlastní čtvrť gejš nebo oblast tradičních samurajských domů, které lze navštívit. Na rozdíl od Kjóta je město daleko poklidnější a (ještě stále) méně turistické.

Kanazawa se navíc nachází v prefektuře Ishikawa, která je hornatá. Silueta hor na horizontu a řeka Sai, která protéká centrem, přidávají městu na kráse. Z Tokia vám to sem bude šinkansenem trvat přibližně tři hodiny, z Kjóta pak hodiny dvě. 

Naošima na umění

Malý ostrov nedaleko většího Šikoku proslul díky uměleckým muzeím a instalacím. Svůj otisk tu zanechal známý architekt Tadao Ando, který po konci milénia na ostrově vytvořil unikátní muzeum Chichu. Minimalistická betonová konstrukce je z velké části zapuštěná do země. Její návštěvu si určitě nenechte ujít, ať už jste nadšenci do umění, nebo moderní architektury a designu.

info Foto Henry Perks / Unsplash

Ostrov má stále velmi venkovský charakter bez moderních mrakodrapů, a tak jeho návštěvu oceníte, i budete-li si chtít na den či dva odpočinout od nervózní energie japonských velkoměst. To ale také znamená, že pokud tu budete chtít nocovat, měli byste se po ubytování podívat s dostatečným předstihem, ostrov totiž nedisponuje mnoha velkými hotely a malé penziony se mohou rychle zaplnit.

Doporučuji si s předstihem zarezervovat i elektrokola či skútry a absolvovat výlet po Naošimě na dvou kolech. 

Jama-dera za chrámy

Půvabná horská oblast, kterou zdobí řada buddhistických chrámů, jejichž základy pocházejí už z 9. století, se rozkládá nedaleko města Sendai. Zamířit sem můžete na jednodenní výlet, zvlášť pokud budete někde nedaleko.

info Foto Alexander London / Unsplash

Na rozdíl od podobných historických památek ve větších městech, kam míří řada zahraničních turistů, tady budete obklopeni pravděpodobně jen staršími Japonci, kteří se sem jednou za čas vydávají na pravidelnou pouť. Výhodou Jama-dery je, že nedaleko najdete i řadu turistických stezek a přírodních onsenů, horkých pramenů, vhodných ke koupelím. Do Sendai vás z Tokia dostane rychlovlak přibližně za dvě hodiny.

Nikkō kvůli historii

Podobně pitoreskní podívanou jako Jama-dera nabízí i oblast Nikkō vzdálená asi tři hodiny vlakem severně od Tokia. Budete-li v hlavním městě a zatoužíte vidět něco z japonské historie, nebudete však mít dostatek času na prozkoumávání odlehlejších částí Japonska, právě tuto oblast bych vám doporučil určitě navštívit.

Nikkō stojí alespoň za dvoudenní výlet. Kromě chrámové části, kde najdete i hrobku zakladatele šógunátu Tokugawa, je oblast výborná také na výšlapy po nedalekých přírodních stezkách. I tato oblast je známá svými onseny, kde můžete relaxovat po dni stráveném horskou turistikou.

info Foto Julius Yls / Unsplash

Nagano za onseny

Další přírodní oblastí nedaleko Tokia je oblíbené Nagano, kde v roce 1998 probíhaly zimní olympijské hry, které jsou pro Česko díky našemu vítězství v ledním hokeji dobře zapamatovatelné. Je plné horských vesnic a lyžařských středisek, ale také (a proto Nagano zmiňuji) plné malých onsenů, horských pramenů, na kterých jsou někdy postavené tradiční hotely, kterým se říká riokany.

Některá z těchto míst jsou mezi turisty oblíbenější, například Karuizawa, jiná jsou tak utajená, že vám o nich řeknou většinou jen dobře informovaní Japonci. To je příklad onsenu Tsubame.

info Foto 泉 龍都 / Unsplash

Na rozdíl od ostatních oblastí Japonska bych vám do Nagana doporučil půjčit si auto. Cestovat vlaky mezi hlavními body sice není problém ani tady, budete-li ale chtít do nějaké malé horské oblasti, vlastní vůz vás tam dostane spolehlivěji. Dopravit se můžete třeba do Nagana a tady se porozhlédnout po autopůjčovně.

Nagano je výborná lokalita, pokud chcete na pár dnů vypnout a odpojit se od rozblikaných japonských velkoměst.

Ósaka pro milovníky velkoměst

Fanoušci metropolí nemusejí nutně zakotvit jen v Tokiu. Ósaka, hlavní přístav regionu Kansai, je v mnoha ohledech ještě koncentrovanější než hlavní město a má ještě jednu výhodu – je geograficky umístěná hned vedle tradičního Kjóta nebo historické Nary.

info Foto Ramon Kagie / Unsplash

Budete-li chtít mít základnu ve velkém městě, ale podnikat z něj výlety do okolí, je Ósaka ideální. Smíchejte vysokou denzitu, skvělou kuchyni i množství institucí, obchodních domů a arkád, přidejte výbornou dopravu, která funguje jako švýcarské hodinky, a v Japonsku samozřejmou čistotu a bezpečnost a vyjde vám, že Ósaka je perfektní středobod pro další cestování po Japonsku.

Hokkaidó pro lyžaře

Nejsevernější prefektura Japonska zaručuje něco, o čem si bohužel většina provozovatelů českých horských chat může už nechat jen zdát – pravidelný sníh od ledna minimálně do konce března. Japonsko má díky specifickým podnebním podmínkám navíc ještě jednu výhodu. Když tu sníh napadne, jde téměř vždy o lehký prašan ideální na lyžování nebo snowboard.

info Foto Jasper Wilde / Unsplash

Nejznámější lyžařské středisko severního ostrova je Niseko nedaleko hlavního města Sapporo s výhledem na sopečnou horu Jótei. Milovníci sněhu se můžou vydat ale i do Furana v centrální části ostrova nebo do jednoho z menších lyžařských resortů. Sopečný původ ostrova zaručuje i tady řadu horkých přírodních pramenů. A co může být příjemnější než strávit večer po dni na svahu v horké vodě s výhledem na hory kolem? 

The post Guide to Japan. Sedm neokoukaných lokalit pro fajnšmekry appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek