Soudní tahanice okolo případu Jaroslava Dobeše a Barbory Pláškové se táhne již od roku 2014. Tehdy byli odsouzeni k 10 a 9,5 roku odnětí svobody za znásilnění, kterých se podle pravomocného verdiktu dopustili mezi lety 2004 a 2007.
ČTĚTE TAKÉ: Guru Jára je na svobodě. Soud pustil z vězení i jeho společnici, oba seděli za znásilnění
Činů se měl na svých obětech guru Jára dopustit během rituálu „odháčkování“. Tyto háčky, které měly v ženách zanechat jejich bývalí partneři, odstraňoval pomocí sexu na konci rituálu, píše iDnes. Plášková mu měla pomáhat tím, že přivedla oběti do stavu, kdy se nebyly schopné bránit.
Avšak než soud rozsudek stihl vynést, dvojice uprchla na Filipíny, kde ji o rok později zadržely tamní úřady. V deportační vazbě strávili osm let a čtyři měsíce. Mezi tím, v době nepřítomnosti obviněné dvojice, proběhlo přezkoumání případu. Odvolací soud nakonec v roce 2018 snížil Doběšovi trest na 5,5 roku, Pláškové pak na pět let vězení.
Nejasné okolnosti zadržení
Zpátky do Česka se je podařilo převézt až v srpnu loňského roku, načež byl Dobeš umístěn do plzeňské věznice. Z ní byl loni v říjnu propuštěn.
„Podle rozhodnutí vrchního soudu není vyloučeno možné započítání pobytu v imigračním zařízení do trestu, který byl odsouzenému uložen, a proto soud nyní nebude nařizovat výkon trestu,“ sdělila serveru iRozhlas předsedkyně soudního senátu Iveta Šperlichová. Proti propuštění se ohradila státní zástupkyně, avšak její stížnost ničemu nezabránila. Za opodstatněnou ji však přijal Vrchní soud v Olomouci a nařídil případ znovu otevřít. Brněnský soud nyní musí objasnit důvod zadržení i pobytu dvojice ve filipínské imigrační vazbě.
„Podle vrchního soudu zůstává tato základní otázka doposud neobjasněna,“ uvedl mluvčí soudu Stanislav Cik. Nyní záleží, zda byla dvojice zadržena kvůli porušení vnitrostátních předpisů Filipín, nebo protože filipínské úřady byly informovány o trestním stíhání na území České republiky. Problémem však je, že mezi Českem a Filipínami není uzavřena žádná dohoda o mezinárodní justiční spolupráci. Česká policie tedy filipínským úřadům zaslala pouze neformální žádost. Brněnský soud musí nyní rozhodnout, zda ji filipínské úřady vzaly v potaz. Ten již na Filipíny zaslal žádost o vyjádření. Odpovědi by se měl dočkat v řádu měsíců.
Tato odpověď přitom bude pro nový soudní verdikt zásadní. Pokud se ukáže, že trestní stíhání v Česku nemělo na zadržení Dobeše a Pláškové žádný vliv, budou si muset své tresty odsedět v českých věznicích.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Případ znásilnění pohnul ministerstvem: Plánuje změnit vzdělávání soudců i znalců