Petr Pavel si od prvního dne v úřadu bude lámat hlavu s tím, koho více rozhněvá. V případě schválení nižší valorizace proti sobě poštve část svých voličů v podobě seniorů. Na druhé straně, při vrácení zákona zpět do Poslanecké sněmovny, může rozhněvat vládu. Kabinet Petra Fialy přitom Pavla v prezidentské volbě podpořil proti Andreji Babišovi, lídrovi opozičního hnutí ANO.
O tématu již ve vysílání CNN Prima NEWS hovořili mnozí odborníci. Podle komentátora MF Dnes Miroslava Koreckého by bylo vetování zákona vyhlášením menší války vládě. „Myslím, že sám zvolený prezident má těžkou hlavu, jak se zachovat a z této složité situace vymanévrovat,“ řekl Korecký v pořadu K věci. „Byl zvolen táborem, který se takřka rovná tomu vládnímu. Na druhou stranu chce být populárním prezidentem, snaží se oslovit i tu část společnosti, která ho nevolila. To jsou z velké části třeba penzisté,“ dodal.
Komentátor Martin Schmarcz upozorňuje, že se vláda dříve bála na valorizace sáhnout. „Hrozně stála o to, aby prezidentské volby nevyhrál Andrej Babiš, aby uspěl Petr Pavel. Proto by bylo podle mě velice neseriózní, kdyby Pavel ten zákon jako prezident vetoval. Sám musí dobře vidět, že vláda tak neučinila dřív hlavně kvůli tomu, aby mu umožnila vyhrát,“ řekl Martin Schmarcz ve vysílání CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: KOMENTÁŘ: Pravé peklo teprve přijde. Boj o penze míří do ulic, otěže přebírají odbory
Petr Pavel už dříve řekl, že se k valorizaci penzí a svým krokům vyjádří až po čtvrteční inauguraci. V minulosti ale vyjádřil pochybnosti nad některými aspekty při schvalování zákona. „Patří mezi ně retroaktivita i legislativní nouze. Je to věc, o které mají pochybnosti i ústavní právníci, proto je důležité vše projednat,“ řekl Pavel.